با حضور حیدری ، میهن آباد می شود؟ / تداوم صادرات مدیران دولتی به بخش خصوصی / خطر تهی شدن بیمه ایران از نیروهای کلیدی

بعد از اجرای قانون خدمات کشوری و کاهش حقوق و مزایای کارکنان تقریبا کلیه نیروهای کلیدی شرکت بیمه ایران در تیررس شرکتهای بیمه خصوصی قرار گرفته اند و شاید بتوان گفت بیمه ایران در خطر تهی شدن از نیروهای کارآمد قرار گرفته است. / اشراف این مدیر کهنه کار بیمه ای که سالها در پست های فنی صنعت بیمه روزگار گذرانده شاید نوید روزهای خوب برای بیمه میهن باشد که به دلیل سوء مدیریت های فراوان قامت خم کرده اما از سوی دیگر بدون شک حیدری در سنین بازنشستگی روزهای پر کاری را خواهد داشت.

با حضور حیدری ، میهن آباد می شود؟ / تداوم صادرات مدیران دولتی به بخش خصوصی / خطر تهی شدن بیمه ایران از نیروهای کلیدی

به گزارش ریسک نیوز،طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر تغییر مدیر عامل در شرکت بیمه میهن کلید خورده است و انگونه که از اخبار بر می آید گویا رفتن محمد حیدری ، معاون فنی  و عضو هیات مدیره بیمه ایران به بیمه میهن  و تکیه بر صندلی مدیریت این شرکت بیمه ای قوت گرفته است.

این خبر در نوع خود دارای نقاط قوت و در عین حال نقاط پر حاشیه ای است که شاید پرداختن به آن قابل تامل باشد.

میهن آباد می شود؟

بیمه میهن علیرغم سهم نه چندان قابل ملاحظه اش در بازار  یکی از پر حاشیه ترین شرکت های این صنعت بوده و انطور که از شواهد بر می آید تلاش های موسی رضا برای تکیه بر صندلی مدیریت این شرکت بی نتیجه مانده است.

مهاجرت حیدری از مقام معاونت فنی بزرگترین شرکت بیمه ایرانی به شرکتی کوچک با سهم بازار اندک و البته حواشی فراوان ، ان هم در زمانی که تا بازنشستگی راهی نمانده حاوی نکاتی است .

از یک سو اشراف این مدیر کهنه کار بیمه ای که سالها در پست های فنی صنعت بیمه روزگار گذرانده شاید نوید روزهای خوب برای بیمه میهن باشد که به دلیل سوء مدیریت های فراوان قامت خم کرده اما از سوی دیگر بدون شک حیدری در سنین بازنشستگی روزهای پر کاری را خواهد داشت.

از یک سو مباحث مربوط به رعایت حد نصاب سرمایه این شرکت را با چالش روبرو کرده و از سوی دیگر  ابهامات در خصوص شرکت باعث شد تا در تاریخ 12 بهمن ماه سال 95 نماد معاملاتی شرکت متوقف شود و این امر نشان می دهد که این شرکت بیمه ای به دلیل فقدان شفافیت نتوانسته بورس را راضی نگاه دارد.

عدم توافق سهامداران برای افزایش سرمایه در مجامع فوق العاده قبلی از یک سو و اولتیماتوم بیمه مرکزی از سوی دیگر در فضای عدم امکان فروش سهم به دلیل متوقف بودن نماد، سهامداران با نگرانی شدید مواجه کرده است.

راکد ماندن روند افزایش سرمایه این تردید را بوجود می آورد که سهامداران عمده شرکت که همگی غیر بیمه ای هستند، بدون توجه به خطر ادغام شرکت، به دلایلی همچون عدم تمایل یا توانایی برای تأمین آورده نقدی، چندان تمایلی به این اتفاق ندارند.  

در کنار چالش افزایش سرمایه بیمه میهن، تنزل رتبه توانگری مالی این شرکت نیز طی سالهای اخیر بر معضلات آن افزوده ؛ این در حالی است که اساسا در برنامه ی ترمیم مالی شرکتهایی که از منظر توانگری مالی در وضعیت هشدار قرار دارند علاوه بر کاهش و اصلاح پرتفوی ، افزایش سرمایه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

برنامه اصلاح پرتفوی در حالی است که شرکت مذکور چندی پیش در قالب اطلاعیه ای از سوی سرپرست میز صدور متمرکز خود اعلام کرده که پیرو  مجوز اخذ شده از سوی مدیرعامل شرکت  ارائه اختیارات صدور به نمایندگان برتر سراسر کشور جهت توسعه بازار ، صورت می گیرد در این راستا مجوز ارسال به مالی ثالث برای نمایندگان برتر ،فعال و از روز یکشنبه 96/3/14 اجرایی می باشد.

همچنین این شرکت بیمه  طی ابلاغیه دیگری که به نمایندگان و مدیران شعب خود داشته ، تصریح کرده  با توجه به مجوز اخذ شده از سوی موسی الرضا ، مدیرعامل شرکت بیمه میهن ، و همچنین جهت توسعه بازار رقابتی ،به مناسب میلاد  امام حسن(ع) فروش اقساطی بیمه نامه شخص ثالث با عنوان طرح آزمایشی 1 ،برای نمایندگان برتر به مدت یکماه فعال و از روز شنبه 96/3/20 اجرایی می باشد.

این شرکت بیمه به نمایندگان خود تاکید  کرده  خواهشمند است از موقعیت ایجاد شده یکماهه نهایت استفاده را داشته و نسبت به فروش انواع بیمه نامه اقدام نمایید.

لازم بذکر است ،  در حالی بیمه میهن افزایش صدور بخصوص در حوزه ثالث را در دستور کار قرار داده که در کنار چالش افزایش سرمایه ، تنزل رتبه توانگری مالی این شرکت نیز طی سالهای اخیر بر معضلات آن افزوده ؛ این در حالی است که اساسا در برنامه ی ترمیم مالی شرکتهایی که از منظر توانگری مالی در وضعیت هشدار قرار دارند علاوه بر کاهش و اصلاح پرتفوی ، افزایش سرمایه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

لازم بذکر است مجمع بیمه میهن در حالی برگزار شد که سودی میان سهامداران تقسیم نشد.

ضمن اینکه در تاریخ 15 مرداد ماه سال جاری علی موسی رضا  نامه ای به بورس ارسال و در خصوص علل زیان 425 ریال به ازاء هر سهم در سال 95 توضیحاتی را به سازمان بورس ارایه کرده است .
وی اذعان داشته ، تایید کفایت ذخایر فنی در رشته ثالث ،همچنین افزایش خسارتها از مبلغ 2242 میلیارد ریال به 2635میلیارد ریال که عمدتا سنواتی بوده و در صورتهای مالی 95 منعکس گردیده منجر به کاهش سود پیش بینی شده از مبلغ 40 ریال به زیان 425 ریال به ازاء هر سهم گردیده است.

گفتنی است ، امروز موسی رضا خبر جدایی اش از هیات مدیره بیمه میهن را تایید کرده است.

صادرات مدیران دولتی به شرکتهای بیمه خصوصی

بیمه میهن اولین و بدون شک آخرین شرکت بیمه ای نیست که از حضور مدیران ارشد بیمه ایران بهره مند می شود طی دو سال گذشته شاید قریب به بیش از ده پست کلیدی در بیمه های خصوصی در اختیار مدیران بیمه ایران قرار گرفته است.

شاید در نگاه اول این حجم صدور مدیر نشانه توانمندی بیمه ایران در تربیت افراد متخصص و کارا باشد ؛ اما توجه به این مساله از منظری دیگر قابل تامل خواهد بود چرا که نشان می دهد بخش خصوصی در تربیت و پرورش نیروهای نخبه موفق نبوده و یا اگر هم موفق بوده ، رانت دولتی سبب نفوذ نیروهای تنها شرکت بیمه دولتی کشور به فضای بخش خصوصی شده است.

اگر چه که رفت و آمد و انتقال نیروها بین بخش دولتی و خصوصی در همه نهادهای مالی مشهود است اما مقایسه ی این حجم در صنعت بیمه گواه فقدان گردش نخبگان و پرورش نیروهای متخصصی است که حالا باید به ثمر رسیده باشند و بر صندلی های مدیریت تکیه زنند.

از سوی دیگر تنفس در فضای دولتی خواه نا خواه  رنگ و بوی تفکرات مدیریت دولتی را در فضای بخش خصوصی افزایش می دهد که این امر نیز در جای خود محل ایراد است.

لازم بذکر است که بعد از اجرای قانون خدمات کشوری و کاهش حقوق و مزایای کارکنان تقریبا کلیه نیروهای کلیدی شرکت  بیمه ایران در تیررس شرکتهای بیمه خصوصی قرار گرفته اند و شاید بتوان گفت بیمه ایران در خطر تهی شدن از نیروهای کارآمد قرار گرفته است.

از سوی دیگر انتقال نیروهای کارکشته که در آستانه بازنشستگی قرار دارند به پستهای بالای مدیریتی ، نشان می دهد که طی این سالها صنعت بیمه چه میزان در شایسته سالاری دچار فقر بوده است.

حضور این مدیران با تجربه در دورانی که می توانند به امر اموزش و تربیت نیروهای جوان بپردازند صرف امور مدیریتی و دست و پنجه نرم کردن با هدایت و تعمیم شرکت های بیمه می شود و این سیکل معیوب همچنان ادامه خواهد داشت...

خبر پیشنهادی
کاهش هزینه‌های شعب، اقتصاد بزرگ مقیاس، کانال‌های فروش

گرانیگاه بیمه


این مطلب را به اشتراک بگذارید