فرار بانک های مرکزی جهان از دلار آمریکا با افزایش خرید طلا

دور شدن از دلار در بانک های مرکزی یا به عبارت دیگر، افزایش تقاضای بانک های مرکزی برای طلا به بالاترین حد رسیده و این بانک ها حالا ۲۰ درصد عرضه جهانی طلا را مصرف می کنند.

فرار بانک های مرکزی جهان از دلار آمریکا با افزایش خرید طلا

به نقل از بلومبرگ، موسسه سرمایه گذاری گلدمن ساچز اعلام کرد بانک‌های مرکزی یک پنجم عرضه جهانی طلا را مصرف می کنند که نشان دهنده دور شدن آنها از دلار است.

جف کوری، سرپرست تحقیقات جهانی کالا در این موسسه گفت:«دور شدن از دلار در بانک های مرکزی یا به عبارت دیگر، افزایش تقاضای بانک های مرکزی برای طلا از زمان نیکسون به بالاترین حد رسیده و این بانک ها حالا 20 درصد عرضه جهانی طلا را مصرف می کنند. من طلا را بیشتر از اوراق قرضه دوست دارم چون استفاده از اوراق قرضه باعث دور شدن از دلار نمیشود».

 تحلیل گران گلدمن هفته گذشته گفتند سرمایه‌گذاران باید دارایی های بلند مدت خود را با طلا متنوع کنند.

 قیمت طلا در ماه سپتامبر به بالاترین حد شش ساله رسید. فدرال رزرو هزینه های وام گیری را پایین آورده و میزان کل بدهی ها که کمتر از صفر بود، حالا به رکورد 17 تریلیون دلار رسیده است.

 اطلاعات دولتی نشان می دهد صندوق های سرمایه گذاری تامینی و سایر دلالان در هفته‌ منتهی به سوم دسامبر، 8.9 درصد شرط بندی های خوشبینانه خود را بر این فلز گرانبها  افزایش داده اند که بیشترین افزایش از اواخر سپتامبر است.

 گلدمن طی یادداشتی اعلام کرد:«  طلا نمی تواند کاملا جایگزین اوراق قرضه باشد ولی میزان  تخصیص بخشی از اوراق قرضه معمولی به طلا همچنان بالاست».

 طلا حدود 6 درصد ارزش خود را نسبت به اوج قیمت در سپتامبر از دست داده است. قیمت این فلز گرانبها در نیویورک 0.1 درصد افزایش یافته و به 1461.68 دلار در هر اونس رسیده است.

 این بانک سرمایه‌گذاری پیش‌بینی می‌کند قیمت طلا در سال آینده به 1600 دلار در هر اونس برسد.

منبع: تسنیم

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید