ادامه قطع برق، آب و گاز در برخی مناطق/ برف و یخبندان / 7 کشته

اسکان اضطراری ۵۰۰ نفر از در راه ماندگان / قطعی آب ۷۵۰۰ مشترک روستایی گیلان.

ادامه قطع برق، آب و گاز در برخی مناطق/ برف و یخبندان / 7 کشته
بارش برف شدید طی دو روز گذشته (دوشنبه و سه شنبه 21 و 22 بهمن 98) در استان گیلان سبب بروز مشکلات فراوان اعم از انسداد راه ها و قطعی آب و برق بیش از ۲۲۰ هزار مشترک شهری و روستایی و فوت هفت نفر در این استان شد.
 
  اداره کل هواشناسی استان گیلان در اطلاعیه‌ای که روز شنبه صادر کرد از ورود سامانه سرد و بارشی از روز یکشنبه و بارش شدید برف به اندازه ۲۰ تا ۸۰ سانتی طی روزهای دوشنبه و سه شنبه در استان گیلان خبر داد و از ستاد مدیریت بحران خواست تا تمهیدات لازم برای مقابله با هر گونه بحران احتمالی اتخاذ و پیش بینی کند.
 
در همین راستا نیز ستاد مدیریت بحران استان گیلان و شهرستان‌ها تشکیل جلسه داده و تمهیدات‌های لازم را اتخاذ و تمامی دستگاه‌های عضو این ستاد را در حالت آماده باش قرار داده و تمام مرخصی مدیران را لغو کردند.

البته باید گفت با وجود برگزاری جلسات مختلف طی روزهای گذشته برای ارزیابی آمادگی‌ها و همچنین پیش بینی تمهیدات لازم اما با بارش برف مشخص شد در عمل هنوز هم در زمان مدیریت بحران با مشکل مواجه هستیم و انگار یک نوع سردرگمی در میان دستگاه‌ها برای ارائه خدمات وجود دارد.
 
متأسفانه در برف امسال نیز نتوانستیم از تجربیاتی که در برف سال‌های ۸۳، ۹۲ و حتی ۹۶ داشتیم به درستی استفاده کنیم و هنوز هم بعد از بارها تکرار در حوزه زیرساختی بخش‌های برق و آب و تلفن و حتی امکانات و ماشین آلات و تجهیزات مشکلات فراوانی داریم، مشکلاتی که سبب شد طی دو روز بارش برف در استان گیلان برق، آب آشامیدنی، تلفن و راه اصلی و فرعی بسیاری از مناطق استان گیلان برای ۲۴ ساعت و البته همچنان تا زمان تنظیم این گزارش نیز قطع باشد و مردم با مشکلات فراوانی رو به رو شوند.

برفی که از غروب روز یکشنبه از مناطق غربی استان گیلان آغاز و در روز دوشنبه و سه شنبه به مناطق مرکزی و شرقی استان رسید بیش از ۵۰ شهر و بسیاری از روستاهای گیلان را درگیر کرد و بر اساس گزارش هواشناسی گیلان ارتفاع برف در مناطق جلگه بین ۴۰ تا یک متر و در مناطق کوهستانی و دامنه‌ها حتی به دو متر نیز رسید در این میان انسداد محورهای امامزاده هاشم به رشت، سراوان به فومن و گیر افتادن صدها نفر طی ۲۴ ساعت در این مناطق و همچنین بسته شدن محورهای اسالم به خلخال، آستارا به اردبیل، دیلمان به علت بارش شدید برف و کولاک تنها بخشی از مشکلات بارش برف در گیلان بود.

متأسفانه بارش برف در استان گیلان سبب فوت هفت نفر در شهرهای رودبار و رشت براثر سقوط از ارتفاع، بهمن و ریزش برف و مصدوم شدن ۷۸ نفر بر اثر تروما ناشی از سقوط و سرخوردگی شد.

اسکان اضطراری ۵۰۰ نفر از در راه ماندگان

استاندار گیلان درباره آخرین وضعیت استان بعد از بارش شدید دو روز گذشته در گفتگویی با اشاره به آغاز بارش‌ها از مناطق غربی و سپس مرکزی و شرقی، اظهار کرد: علاوه بر رشت در شهرهای دیگری همانند لاهیجان و رودسر بارش برف به حدود یک متر رسید که سبب بروز مشکلاتی برای شهروندان شد.

ارسلان زارع با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی بر اساس وظیفه خود در حال انجام خدمات رسانی هستند، گفت: انسداد راه‌ها و قطعی برق مشکلاتی را برای شهروندان گیلانی به وجود آورده است.

وی با تأکید بر اینکه امکانات موجود برخی دستگاه‌های همانند شهرداری رشت متناسب با جمعیت نبوده که این سبب اولویت بندی در ارائه خدمات شد، افزود: برق ۲۵۶ هزار مشترک گیلان قطع شده بود که در حال حاضر با تلاش اکیپ‌های عملیاتی و اجرایی برق ۵۰ هزار مشترک وصل شده است.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه تلاش می‌شود تا برق سایر مشترکان نیز تا ساعات آینده به تدریج و بعد از رفع مشکلات وصل شود، تصریح کرد: طی شبانه روز گذشته تعداد زیادی از مسافران و خودروهای آزاد راه قزوین - رشت و در محور امامزاده هاشم به رشت و همچنین سراوان به فومن بر اثر شدت بارش و عدم همراه بودن تجهیزات زمستانی گرفتار شدند که با تلاش راهداران و دستگاه‌های خدماتی حدود ۵۰۰ نفر از این مسافران اسکان اضطراری یافتند.

بازگشایی ۷۰ درصدی محور امامزاده هاشم به رشت

مدیرکل راهداری گیلان نیز در این باره با بیان اینکه هم در بخش کوهستان و هم جلگه شاهد برف حدود ۹۰ تا یک متری بودیم، اظهار کرد: متأسفانه شدت بارش، عبور ماشین‌ها سنگین و دم رعایت و همراه داشتن تجهیزات زمستانی سبب انسداد محور امامزاده هاشم به رشت، سراوان به فومن و گرفتار شدن جمعی از هموطنان در این محورها برای ۲۴ ساعت بودیم.

محمدرضا نازک کار با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۰ درصد محور امامزاده هاشم به رشت از خودرو تخلیه شده است، گفت: ۳۰ درصد باقیمانده نیز تا ساعت یک بامداد به تدریج تخلیه و این محور بازگشایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه از صبح فردا و با عادی شدن شرایط برف روبی محورهای روستایی آغاز خواهد شد، افزود: البته طی دیروز و امروز از بخشداری‌ها و دهیاری‌ها خواسته شده بود تا با استفاده از امکانات روستایی اقدام به تخلیه راه‌های خود کنند.

نازک کار در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به وجود ۱۰ هزار کیلومتر راه در استان گیلان، امکانات محدود و نیروی انسانی بازگشایی مسیر در زمان بحران اولویت‌بندی می‌شود، تصریح کرد: در اولویت اول باز بودن راه‌ها و شریان‌های اصلی در دستور کار قرار می‌گیرد و در زمینه راه‌های روستایی تلاش می‌شود تا از امکانات محلی بهره گیری شود.

قطعی برق ۲۰۵ هزار مشترک گیلانی بر اثر بارش برف

معاون بهره برداری شرکت توزیع برق گیلان نیز با بیان اینکه از مجموع یک میلیون و ۴۶۷ هزار مشترک، ۲۰۵ هزار مشترک با قطعی برق مواجه هستند، اظهار کرد: عمده قطعی برق در شرق استان و در شهرهای لنگرود، سیاهکل، املش، لاهیجان، کلاچای و رودسر است.

بوستانی اتصال فشار قوی و از مدار خارج شدن پست برق را علت اصلی قطعی گسترده برق عنوان کرد و افزود: در تلاش هستیم تا مشکلات موجود حل شود.

وی با بیان اینکه در شهرهای رشت، رضوانشهر، صومعه سرا و شفت نیز به صورت موردی و منطقه شاهد خاموشی هستیم، گفت: اکیپ‌های کمکی از استان‌های دیگر در راه استان هستند که متأسفانه به دلیل انسداد محور امامزاده هاشم به رشت هنوز نتوانسته‌اند به اکیپ‌های استان بپیوندند.

قطعی آب آشامیدنی ۸ هزار مشترک گیلانی

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان در این باره با بیان اینکه آب آشامیدنی ۱۲ هزار مشترک شهری بر اثر بارش برف قطع شده بود، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته آب آشامیدنی ۴ هزار مشترک در شهرهای فومن، رضوانشهر و شفت وصل شد.

سید محسن حسینی با اشاره به اینکه با وصل شدن برق، مشکل قطعی آب بیشتر مشترکان حل خواهد شد، افزود: ۶۱ اکیپ امدادی در تلاشند تا آب آشامیدنی ۸ هزار مشترک دیگر را تا ساعت ۲۴ امشب وصل شود.

قطعی آب ۷۵۰۰ مشترک روستایی گیلان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با اشاره به قطعی آب شرب ۱۰ هزار روستایی، بیان کرد: آب آشامیدنی ۲ هزار و ۵۰۰ مشترک ساکن فومن، رضوانشهر و شفت با تلاش اکیپ‌های عملیاتی وصل شد.
محبعلی رنج ور افزود: اکیپ‌های امدادی در تلاشند تا آب آشامیدنی ۷ هزار و ۵۰۰ مشترک باقیمانده را تا ساعت ۲۴ امشب وصل شود.

افزایش دما و وزش باد گرم از روز چهارشنبه

کارشناس هواشناسی نیز با اشاره به خروج تدریجی سامانه سرد و بارشی از ظهر سه شنبه از منطقه، گفت: طی دو روز فعالیت این سامانه در منطقه شاهد بارش برف ۴۰ تا یک متری برف در مناطق جلگه‌ای و دو متری در مناطق کوهستانی و دامنه‌ها بوده‌ایم.

مازیار غلامی به کاهش محسوس دمای هوا در این مدت اشاره و با بیان اینکه دیلمان و جیرنده با منفی ۱۰ درجه زیر صفر سردترین شهرهای استان گیلان بودند، گفت: همچنین طی دو روز گذشته کیاشهر تنها با ۲ سانتی متر برف کمترین میزان بارش برف در استان را داشته است.

غلامی با اشاره به نفوذ جریانات جنوبی از روز چهارشنبه به استان گیلان، افزود: وزش باد نسبتاً شدید باد گرم، افزایش ابر، یخبندان، آب شدن سریع برف و بالا آمدن آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها و همچنین احتمال سقوط بهمن در مناطق کوهستانی از مهم‌ترین پدیده‌های پیش بینی شده برای روزهای آینده در استان گیلان است.
 
خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید