افت شاخص کل بورس امروز ۹9/03/03

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب نشینی 25 هزار و 823 واحد روبرو شد.

افت شاخص کل بورس امروز ۹9/03/03

بورس اوراق بهادار تهران که در روزهای قبل با رکوردشکنی همراه بود، امروز نیز در پایان معاملات با 25 هزار و 823 واحد عقب نشینی به رقم 961 هزار و 263 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن 3 هزار و 632 واحد افت کرده و به رقم 318 هزار و 392 واحد رسید.

ارزش معاملات در بورس اوراق بهادار تهران به 3 هزار و 605 تریلیون تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 5.6 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 887 هزار معامله و به ارزش 7 هزار و 29 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس در روز جاری را هم که به 4 هزار و 409 میلیارد تومان رسید در نظر بگیریم، ارزش معاملات بیش ز 11 هزار و 400 میلیارد تومان در دو بازار بورس و فرابورس شده است.

امروز عمده نمادهای مهم بورسی مانند پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی‌مس، گل گهر، مخابرات، چادرملو و گروه مپنا همگی در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند.

امروز نمادهای پر بینده شامل بانک ملت، بانک تجارت، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، ملی مس، بانک صادرات، پالایش نفت اصفهان، مخابرات و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بوده‌اند.

امروز شاخص بازار اول بورس با 3 درصد افت، شاخص آزاد شناور با 2.5 درصد کاهش، شاخص کل و شاخص قیمت هر کدام با 2.6 درصد کاهش، شاخص کل با معیار هم وزن با1.1 درصد کاهش، شاخص قیمت با معیار هم وزن 1.1 درصد، کاهش و شاخص بازار دوم  با 1.9 درصد کاهش همراه شد.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل 90 واحد عقب نشینی کرده و به رقم 11هزار و 22 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 700 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 2.6 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 698 هزار معامله و به ارزش 4 هزار و 409 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، صباتامین و توکاریل در تقویت شاخص فرابورس اثر گذار بوه و نمادهای پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن، پتروشیمی زاگرس و پالایش نفت شیراز بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس داشتند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب آهن، سیمان لار سبزوار، بانک دی، نیروی برق دماوند، و زرین معدن آسیا بوده‌اند.

به گفته کارشناسان عمده دلیل ریزش شاخص بورس رفتار هیجانی تازه واردان در بازار است که به محض کوچکترین نوسان فروشنده سهام خود می‌شوند.

همچنین رشدهای پیاپی در هفته‌های گذشته به اعتقاد برخی کارشناسان حبابی بوده و ریزش بازار طبیعی به نظر می‌رسد. 

به هر حال تازه واردان در بورس باید به این نکته توجه داشته باشند که بازار همراه با ریسک و خطر است و در نتیجه با مشاوره و تحلیل و مطالعه وارد بازار شوند.

منبع: فارس

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید