کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۳۹۹/05/05

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 6858 واحد روبرو شد.

کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۳۹۹/05/05

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 5 مرداد 99 با کاهش 6858 واحدی روبرو شد و به رقم یک میلیون و 946 هزار و 51 واحد رسید.

امروز شاخص کل با معیار هموزن در پایان معاملات 2 هزار و 728 واحد افت کرده و به رقم 507 هزار و 17 واحد رسید.

ارزش روز بازار بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 7 میلیون و 276 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 8 میلیارد و 372 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب یک میلیون و 766 هزار معامله و به ارزش 15 هزار و 158 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

همچنین در فرابورس ایران هم ارزش معاملات امروز به بیش از 5 هزار و 848 میلیارد تومان رسید که امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران حدود 21 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند که البته همه اینها پول جدید نیست و بین 10 تا 15 درصد از این رقم پول جدید است که وارد بازار سرمایه می‌شود.

امروز با نگاهی به شاخص‌های مهم بورسی درمی‌یابیم، اکثر شاخص‌های بورس امروز در حد 35 تا 53 صدم درصد منفی بودند، به گونه‌ای که شاخص کل بازار و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 35 صدم درصد افت کردند.

شاخص کل با معیار هموزن 53 صدم درصد، شاخص قیمت با معیار هموزن و شاخص کل با معیار هموزن هر کدام 53 صدم درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص آزاد شناور 48 صدم درصد عقب نشینی کرد. شاخص بازار اول بورس 34 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 38 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای شستا، شرکت سایپا، پالایش نفت تهران و پالایش نفت اصفهان به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص کل بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته و در سوی دیگر نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه و ملی مس بیشترین اثر کاهشی در شاخص کل بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

نمادهای پربیننده امروز در بورس تهران شامل فولاد مبارکه، سرمایه گذاری غدیر، ملی مس ایران، گلوکوزان، پالایش نفت تهران، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، بانک صادرات ایران بودند.

امروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل 92 واحد افت کرده و به رقم 20 هزار و 112 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 295 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 2.7 میلیارد سهام، حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب 743 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 848 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، ذوب‌آهن اصفهان،‌ پتروشیمی تندگویان به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته و نمادهای گهرزمین و صبا تأمین، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

امروز نمادهای پربیننده در فرابورس شامل پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، توسعه مولد نیروگاه جهرم، هتل پارسیان کوثر اصفهان، سیمان لار سبزوار و نیروی برق دماوند بودند.

 مقامات بورس و اعضای شورای عالی بورس اعلام کردند به زودی بورس املاک و مستغلات در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود و وزیر راه و شهرسازی نیز از طراحی 5 ابزار مالی در بخش مسکن و حمایت از عرضه املاک و نیز انجام تأمین مالی بخش مسکن از طریق بورس کالا خبر دادند.

کارشناسان در مورد حبابی بودن رشد پی در پی شاخص بورس هشدار می‌دهند و به تازه‌واردان توصیه می‌کنند برای سرمایه گذاری در بورس به هیچ وجه اموال و دارایی‌های مورد استفاده خود مانند خانه، ماشین، و یا لوازم منزل و طلای خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نفروشند و بلکه برای حضور در بورس از پس‌اندازهای کناری استفاده کنند.

همچنین با توجه به این که سرمایه گذاری در بورس ملازم و همراه ریسک و بازدهی است، بنابراین باید مردم از افراد امین و متخصص مشورت بگیرند و سرمایه‌های خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سهام شرکت‌های ارزنده سرمایه‌گذاری کنند و همچنین راز موفقیت در بورس این است که از شایعات فضای مجازی و رفتار هیجانی پرهیز کنند.

منبع: فارس

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید