کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۳۹۹/05/06

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 13 هزار و 799 واحد روبرو شد.

کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۳۹۹/05/06

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که هفته قبل مرتباً در روند افزایشی قرار داشت، این هفته روند اصلاح در پیش گرفته و امروز هم با کاهش 13 هزار و 799 واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و 932 هزار و 286 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 4 هزار و 69 واحد به رقم 502 هزار و 978 واحد رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 13.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 2.4 میلیون نوبت معامله و به ارزش 21 هزار و 494 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که به بیش از 5 هزار 524 میلیارد تومان رسید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم درنظر بگیریم ،یعنی امروز معامله گران در بورس اوراق بهادار و فرابورس حدود 27 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

بنابراین مدیران شرکت‌های بورسی و فرابورسی باید از این فرصت استفاده کرده و با انتشار اوراق مالی و یا سهام جدید و افزایش شناوری سهام خود و نیز با عرضه‌های اولیه نسبت به جمع‌آوری این نقدینگی قابل توجه و تزریق آن به خط تولید اقدام کنند.

کارشناسان همچنین با توجه به اقبال مردم به سرمایه گذاری در بورس، به تازه واردان توصیه می‌کنند، اولا از پس‌اندازهای خود در بورس سرمایه گذاری کنند، ثانیا روش غیر مستقیم سهامداری یعنی خرید سهام شرکت‌های سرمایه گذاری و صندوق‌های با درآمد ثابت و یا سایر صندوق‌های بورسی و همچنین با خرید سهام عرضه اولیه و خرید سهام شرکت‌های دولتی و ای‌تی‌اف‌هایی که دولت ارائه می‌کند، در این بازار حضور پیدا کنند تا از ریسک بازار در امان باشند.

همچنین سهام عدالت که تاکنون 30 درصد آن قابل فروش است، سهام ارزنده‌ای است که اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند دارندگان سهام عدالت به جای فروش سهام ارزنده خود از عایدی آن استفاده کنند و سهام خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان وثیقه برای گرفتن وام‌های بانکی استفاده کنند و حتی‌الامکان از فروش سهام ارزنده خود خودداری کنند.

با نگاهی به بازار درمی‌یابیم عمده شاخص‌های بورس امروز کاهشی بوده به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام به تنهایی 7 دهم درصد کاهش یافته است.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 8 دهم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 81 صدم درصد کاهش یافته، شاخص بازار اول بورس 97 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 27 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای ایران خودرو و شستا بیشترین اثر افزایشی در شاخص کل بورس تهران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

امروز نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله‌گران در بورس قرار گرفته شامل سرمایه گذاری غدیر، فولاد مبارکه، پالایش نفت تهران، گلوکوزان، ملی مس ایران، پالایش نفت بندرعباس، و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو بودند.

امروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات 213 واحد افت کرده و به رقم 19 هزار و 898 واحد رسید. معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 2.7 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 692 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 524 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شرکت‌های پتروشیمی تندگویان، هلدینگ معدنی خاورمیانه، بیمه سامان و آریا ساسول بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی مارون و صبا تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، مولد نیروگاه جهرم، هتل پارسیان کوثر اصفهان، تولید نیروی برق دماوند، و سیمان لار سبزوار بودند.

منبع: فارس

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید