نقدی بر نوشتار پژوهشکده بیمه در مورد تقلب های بیمه گذاران بیمه های عمر/ هادی دستباز

بازار های پیشرفته جهان در زمینه تقلب بیمه گذاران عمر آمار های دیگری‌ را منتشر می کنند که با نوشتار پژوهشکده هم خوانی ندارد . در این بازارها بیمه عمر با فرم پرسشنامه صادر می شود در حالی که تقلبات بیمه گذاران به شیوه دیگری است که در این یادداشت طبقه بندی شده است.

نقدی بر نوشتار پژوهشکده بیمه در مورد تقلب های بیمه گذاران بیمه های عمر/ هادی دستباز

به گزارش ریسک نیوز ، پژوهشکده بیمه، طرح پژوهشی" شناسایی شگردهای تقلب بیمه‌گذار علیه بیمه‌گر در بیمه‌های زندگی در ایران و کشورهای منتخب " با هدف شناسایی شگردهای تقلب بیمه‌گذار علیه بیمه‌گر و  بررسی آماری پرونده‌های تقلب به منظور بررسی زوایای بیشتر شگردهای تقلب را ارایه کرده است.
.
در این گزارش اعلام شده است، در راستای دست‌یابی به اهداف این طرح، شناسنامه تقلب برای مصادیق پولشویی و تمیز کردن درآمد نامشروع، ایجاد حادثه و مرگ جعلی و عمدی، اعلام وقوع حادثه تحت پوشش جعلی، اعلام از کار افتادگی جعلی یا عمدی، جعل اطلاعات پزشکی، امضا، میزان درآمد و شغل، خرید بیمه‌نامه پس از ابتلا به بیماری‌های خاص و خرید بیمه‌نامه پس از وقوع فوت بر اثر حادثه تهیه شده است. این شناسنامه با ایجاد سامانه اطلاعاتی، فهرستی به روز از تقلب‌های صورت گرفته در صنعت بیمه را به صورت آنلاین در اختیار بیمه‌گران قرار می‌دهد تا با استفاده از آن به پیشگیری، کشف و کنترل مصادیق تقلب بیمه‌گذار علیه بیمه‌گر بپردازند.متن کامل در لینک زیر موجود است:

http://www.irc.ac.ir/fa-IR/Irc/1/news/view/14594/4395

هادی دستباز ، خبره و کارشناس صنعت بیمه در همین زمینه طی یادداشتی انتقادی در خصوص این گزارش به بررسی جوانب این مهم پرداخته است که در ذیل می آید:


با سلام به همکاران عزیز در پژوهشکده بیمه، نوشتار آن عزیزان را با کمال دقت بررسی کردم و موارد زیر به عنوان سوال برایم مطرح گردید:
۱-این آمار واطلاعات مربوط به کدام بازار است ؟
۲- آیا بررسی بازار ایران این آمار را به دست داده است ؟
۳-آیا بازارهای پیشرفته جهان هم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است ؟
این حکم کلی و قطعی از کجا پیدا شد؟ آیا می توانید آمار شرکت های پیشرو در زمینه فروش بیمه عمر مانند بیمه ایران ، پاسارگاد ،کار آفرین و شرکت تخصصی بیمه عمر خاور میانه را به تفکیک در این زمینه منتشر کنید؟
بازار های  پیشرفته جهان در این زمینه آمار های دیگری‌را منتشر می کنند که با نوشتار شما هم خوانی ندارد . در این بازارها بیمه عمر با فرم پرسشنامه صادر می شود در حالی که تقلبات بیمه گذاران به شیوه دیگری که در زیر خواهد آمد طبقه بندی شده  است:
۱-تقلب در تکمیل اطلاعات فرم پرسشنامه.
در این نوع تقلب بیمه گذار به با آگاهی کامل اطلاعات نا درست در اختیار بیمه گر قرار می‌دهد  و بر اساس یک تحقیق  و آنالیز انجام شده توسط LA Times  تشکیل دو سوم  دعاوی خسارتی بر علیه شرکت های بیمه را تشکیل می‌دهد.
۲-اعلام خسارت های تقلبی، یکی از رایج ترین انواع خسارت های تقلبی در بیمه عمر اعلام فوت بیمه شده /بیمه گذار است و پس از اعلام فوت توسط بستگان وی ، بیمه شده ناپدید می شود تا آنها بتوانند سرمایه بیمه شده را از شرکت بیمه دریافت نمایند.و یا ذینفع بیمه نامه نسبت به قتل بیمه شده برای دریافت سرمایه بیمه اقدام می نماید.
معمولا اعلام خسارت های تقلبی فوت در بروز حوادث طبیعی و فاجعه امیز  مانند ، سیل ، زمین لرزه ، طوفان ، گرد باد و امثال اعلام میگردد که امکان مفقود شدن افراد در این حوادث وجود دارد.
با توجه به اشاره مختصر بالا دو کارشناس به نام های ارنست و یانگ ( Ernst & Young ) از بازار انگلیس تقلبات بیمه های عمر را در اغلب بازار ها بشرم زیر تقسیم بندی کرده اند.
۱- فرم پیشنهاد بیمه نامه  که بیمه گذار با خواست و میل شخصی اطلاعات نادرست در اختیار شرکت بیمه قرار می دهد. در صد این گونه تقلبات ۱۷/۴۰٪ از  تقلبات بیمه های عمر را تشکیل می دهد.
۲-حق بیمه ، وجوهی است که بیمه گذار سالیانه و یا به طور اقساط دوره ای به حساب بیمه گر واریز می کند. پرداخت نقدی به نماینده و یا کارکنان شرکت بیمه ممکن است باعث عدم پرداخت حق بیمه گردد . این خسارت حدود ۱۳/۶۰٪ از تقلبات بیمه عمر را تشکیل می‌دهد .
۳-ارزش بازخرید، باز خرید یک عمل خود خواسته و دواطلبانه از سوی بیمه گذار / بیمه شده است که قبل از سر رسید بیمه نامه انجام می شود.تقلب در این زمینه توسط عوامل فروش صورت می گیرد که بیمه گذار را ترغیب به باز خرید کرده تا بیمه نامه جدیدی خریداری شود  در حالی که نماینده و عامل فروش اطلاعات صحیح در اختیار بیمه گذار قرار نمی دهد که با این کار متحمل ضرر و زیان می شود . این بخش از تقلبات حدود ۲۷/۳۰٪ از تقلبات را تشکیل می‌دهد .
۴-اعلام خسارت ، در واقع یک در خواست مکتوب است که برای شرکت بیمه ارسال می گردد تا سرمایه بیمه ای را دریافت دارد که در بسیاری از مواقع بیمه گذار فعالیت های مشکوکی را انجام می‌دهد که به هر نحو سرمایه بیمه را از شرکت بیمه دریافت نماید.
۵- تقلبات پرسنل شرکت بیمه از طریق همدستی با بیمه گذار و یا گمراه کردن او صورت می پذیرد. در این مرحله به دو نوع تقلب بر می خوریم :
۵-۱- دادن مشاوره به بیمه گذار در مورد اعلام مبالغ درآمدی خلاف واقع در زمانی که بیمه نامه دارای الحاقیه از کار افتاده‌ی است.
۵-۲-صدور بیمه نامه های تقلبی برای افراد.
این بخش از تقلبات حدود ۲۰/۵۰٪ از تقلبات شرکت های بیمه را تشکیل می‌دهد .
با توجه به تقسیم بندی بازار های پیش رفته شایع ترین نوع تقلب خرید بیمه نامه پس از فوت بیمه گذار نمی تواند باشد مگر این که بازار خاصی مانند ایران تحت بررسی قرار گرفته باشد.
متون انگلیسی این تقسیم بندی موجود است.
هادی دستباز/ کارشناس بیمه

خبر پیشنهادی
جهت جلوگیری از بیش نمائی و کم نمائی در صورتهای مالی بیمه ها ابلاغ شد؛

بخشنامه جدید ارزی بیمه مرکزی به بیمه گران در خصوص ضرورت استفاده از ارز در دسترس


این مطلب را به اشتراک بگذارید