بانک‌های بزرگ جهان در پولشویی گسترده‌ای دست دارند

مستندات محرمانه‌ای که توسط بانک‌ها به دولت آمریکا ارائه شده است نشان می‌دهد که بانک‌های بزرگ جهان در ۲ دهه اخیر مقادیر عظیمی از پول‌های غیرقانونی را جابه‌جا کرده‌اند.

بانک‌های بزرگ جهان در پولشویی گسترده‌ای دست دارند

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، مستندات محرمانه‌ای که توسط بانک‌ها به دولت آمریکا ارائه شده است نشان می‌دهد که بانک‌های بزرگ جهان در ۲ دهه اخیر علی‌رغم هشدار در مورد منابع مشکوک پول‌ها، مقادیر عظیمی از پول‌های غیرقانونی را جابه‌جا کرده‌اند.

خبرگزاری بازفید نیوز برای اولین باز این گزارش را با به دست آوردن اسنادی لو رفته از فعالیت‌های مشکوک بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی منتشر کرد. این اسناد توسط بانک‌ها به دپارتمان جرایم مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا ارائه شده بود.

این گزارش نشان می‌دهد که در بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷ بیش از ۲ تریلیون دلار که توسط دپارتمان التزامات بین‌المللی بانک‌ها پول کثیف یا مشکوک اعلام شده بود، توسط بانک‌ها جابه‌جا شده است. این گزارش تاکید می‌کند که این اسناد تنها بخش کوچکی از کل اسناد در اختیار وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

نام ۵ بانک بزرگ جهان، شامل اچ‌اس‌بی‌سی، استاندارد چارترد، جی‌پی مورگان، دویچه بانک و بانک نیویورک ملون، بیش از همه در این اسناد به چشم می‌خورد.

این اسناد نشان می‌دهد که بانک‌ها اغلب پول‌هایی را جابه‌جا کرده‌اند که منشأ آنها بهشت‌های مالیاتی مانند جزایر ویرجین انگلیس بوده و از مالک نهایی آنها هم بی‌خبر بوده‌اند.

در بین تراکنش‌های مشکوک انجام شده پول‌هایی که توسط جی‌پی مورگان برای افراد و شرکت‌های ونزوئلا، اوکراین و مالزی، جابه‌جا شده، پول‌های یک شرکت هرمی که از طریق اچ‌اس‌بی‌سی جابه‌جا شده و پول‌های مرتبط با میلیاردر اوکراینی که توسط دویچه بانک جابه‌جا شده قرار دارند.

منبع: مهر

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید