کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۳۹۹/07/01

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم روند کاهشی در پیش گرفت و در پایان معاملات با ریزش 13965 واحد روبرو شد.

کاهش شاخص کل بورس امروز  ۱۳۹۹/07/01

بورس اوراق بهادار تهران که این روزها روند کاهشی در پیش گرفته، بعد از ریزش شدید در دو روز گذشته امروز هم با ریزش قابل توجه روبرو شده و شاخص کل بازار در پایان معاملات امروز با کاهش 13 هزار و 965 واحد به رقم یک میلیون و 581 هزار و 195 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم وزن امروز با کاهش 3030 واحد به رقم 412 هزار و 877 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 5 میلیون و 927 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 10 و نیم میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 11 هزار  820 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس

امروز عمده شاخص‌های بورس کاهشی بودند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر کدام 88 صدم درصد عقب‌نشینی کردند.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم وزن و شاخص قیمت با معیار هم وزن هر یک 73 صدم درصد عقب نشینی کردند.

شاخص آزاد شناور 1.42 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 1.66 درصد افت کرد و فقط شاخص بازار دوم بورس 31 صدم درصد رشد داشته است.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای ملی مس،‌فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و گل‌گهر به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پربیننده در بورس شامل بانک ملت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، ایران خودرو، ملی‌مس ایران، پتروشیمی سرمایه ایرانیان و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بودند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل 113 واحد رشد کرده وبه رقم 17 هزار و 712 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس که ناشی از ارزش شرکت‌های حاضر در فرابورس است به  یک میلیون و 157 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 1.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 390 هزار نوبت معامله و به ارزش 4هزار و 87 میلیارد تومان داد و ستد کردند که مجموعه ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از 15 هزار و 800 میلیارد تومان رسیده است.

امروز نمادهای آریا ساسول، بیمه پاسارگاد، صباتامین، بانک دی و پتروشیمی مارون، بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه و ذوب‌آهن بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل بانک دی، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، سرمایه‌گذاری صباتامین، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی زاگرس و توسعه وعمران استان کرمان بوده‌اند.

برخی کارشناسان توصیه می‌کنند سرمایه‌گذاران از افت شاخص هراس نداشته باشند و با صبر می‌توانند در آینده به سوددهی برسند، زیرا افت شاخص و رشد آن طبیعی است و سهامداران نگران نباشند، بررسی روند بلند مدت یک ساله تا 5 ساله بین بورس و بازارهای موازی نشان می‌دهد،‌بازدهی سرمایه در بورس بشتر از بازار سکه و ارز و مسکن بوده است.

همچنین کارشناسان تاکید می‌کنند، سهام شرکت‌های صادراتی حاضر در بورس به خاطر افزایش قیمت دلار در آینده ارزنده‌تر می‌شوند و احتمال رشد شاخص بورس در روزهای آینده بسیار زیاد است.

منبع: فارس

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید