بررسی عملکرد بزرگان بیمه‌ای در شش ماهه نخست سال 99 / قسمت دوم

عملکرد شش شرکت بیمه و نمودار ارزیابی

بررسی اجمالی مطالب مطرح شده برای هر شرکت و جمع‌بندی آنها نشان می‌دهد صنعت بیمه نیز همچون صنعت بانکداری (در سطح خفیف‌تر) از معضلی به نام دارایی‌های غیر مولد رنج می‌برد.

عملکرد شش شرکت بیمه و نمودار ارزیابی

به گزارش ریسک نیوز به نقل از بیمه داری نوین در این گزارش به بررسی عملکرد شرکت‌های بیمة خصوصی در شش ماهه نخست سال 99، تغییرات آنها نسبت به شش ماهة نخست سال 98 و مقایسة عملکرد آنها با یکدیگر می‌پردازیم.

بررسی عملکرد بزرگان بیمه‌ای در شش ماهه نخست سال 99 / قسمت اول

بیمه معلم: شناسایی زیان در بخش بیمه‌گری و جبران آن از محل سرمایه‌گذاری‌ها و در نهایت رشد سود خالص دوره در بیمه معلم نیز تکرار شده است. بر اساس صورت‌های مالی شش ماهه، نرخ رشد درآمدهای حق بیمه و خسارت پرداختی این شرکت در شش ماهه نخست سال به ترتیب 28 و 48 درصد بوده که این موضوع گزارش زیان حدود 3230 میلیارد ریالی در بخش عملیات بیمه‌ای را در پی داشته است. این در حالی است که حاصل عملکرد شرکت در شش ماهه نخست سال 98 در این حوزه سود بوده است. با این حال جهش حدود 10 برابری درآمد سرمایه‌گذاری‌ها این زیان را جبران کرده و موجبات رشد قابل توجه در سود خالص شرکت را فراهم آورده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده بخش عمده‌ای از درآمدهای سرمایه‌گذاری از محل فروش سهام شرکت‌های بورسی حاصل شده است.

بیمه کارآفرین: این شرکت کمترین حق بیمه اتکایی واگذاری را در میان شرکت‌های مورد بررسی به خود اختصاص داده است. با این همه سهم بیمه‌گران اتکایی از ذخایر فنی در سبد دارایی‌های این شرکت بیش از 32 درصد است که نسبت به دیگر شرکت‌های بیمه وزن بسیار بالایی به شمار می‌رود. در زمینه سود و زیان، هر چند رشد 26 درصدی حق بیمه دریافتی در کنار رشد تنها 5 درصدی خسارت‌های پرداختی در نگاه نخست کارنامه‌ای قابل قبول از شرکت به تصویر کشیده اما سایر هزینه‌های بیمه باعث شده است عملکرد شرکت در زمینه بیمه‌گری همچون سال قبل زیانبار باشد و بیمه کارآفرین ضعیف ترین نسبت حاشیه سود عملیات بیمه‌ای را در میان شرکت‌های گروه به ثبت رساند. با وجود این، عملکرد شرکت در حوزه سرمایه‌گذاری‌ها این زیان‌دهی را تا حدودی جبران کرده و موجبات رشد بیش از 7 برابری سود خالص شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل را فراهم کرده است.

بیمه ملت: بر خلاف بسیاری دیگر از شرکت‌های بیمه‌ای، عملکرد بیمه ملت در حوزه بیمه‌گری در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است. بر اساس صورت‌های شش ماهه حق بیمه دریافتی و خسارت پرداختی در شش ماهه به ترتیب با رشد 23 و 43 درصدی همراه شده‌اند با این حال کاهش سایر هزینه‌های بیمه‌ای باعث شده است حاصل عملیات بیمه‌ای شرکت سود 2196 میلیارد ریالی باشد که با توجه به شناسایی زیان 114 میلیارد ریالی در شش ماهه سال 98، عملکرد بسیار خوبی به شمار می‌رود. با وجود این، نرخ رشد سود شرکت از محل سرمایه‌گذاری، حدود 20 درصد و نسبت به دیگر شرکت‌های بیمه‌ای کمتر است. با این حال سود خالص بیمه ملت در نیمه نخست سال جاری 5 برابر شده که اتکای آن بر عملیات بیمه‌ای (و نه سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها) قابل تقدیر است.

بیمه سامان: هر چند نرخ رشد 21 درصدی درآمد حق بیمه بر نرخ رشد 11 درصدی هزینه‌های پرداختی شرکت در شش ماهه نخست سال جاری فزونی داشته اما رشد دیگر هزینه‌های بیمه‌ای باعث شده است تا حاصل عملکرد بیمه سامان نیز در پایان شهریور ماه زیان باشد. این در حالی است که حاصل عملیات این شرکت در نیمه نخست سال 98 منجر به سود شده است. با این حال سود ناشی از سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی باعث شده است تا درآمد سرمایه‌گذاری‌های شرکت به شدت افزایش یابد و موجبات سود خالص شرکت در دوره مورد بررسی را فراهم آورد. نکته قابل توجه آنکه بر خلاف سایر شرکت‌های گروه، درآمدها سرمایه‌گذاری بیمه سامان از محل فروش سهام نبوده که این موضوع سرمایه‌گذاران را به تکرار شناسایی این درآمد در سال‌های بعد امیدوار می‌کند.

 

بیمه ما: اختصاص بیش از 56 درصد از دارایی‌ها به حوزه سرمایه‌گذاری‌ها (49 درصد با سررسید کوتاه‌مدت و 9 درصد با سررسید بلندمدت) از جمله نقاط قوت شرکت بیمه ما به شمار می‌رود. رشد 55 درصدی حق بیمه دریافتی در کنار افزایش 65 درصدی خسارت پرداختی باعث شده است تا عملکرد شرکت در زمینة بیمه‌گری همچون سالیان قبل با زیان همراه شود. نکته قابل توجه آن رقم زیان گزارش شده در این بخش نسبت به شش ماهه نخست پارسال حدود 4.5 برابر شده است که یکی از ضعیف‌ترین حاشیه سودها در میان شرکت‌های بیمه‌ای را رقم زده است. با وجود این بیمه ما نیز همچون بسیاری از شرکت‌های گروه توانسته است در شش ماهه نخست سال 99 به لطف عملکردش در حوزه سرمایه‌گذاری خود را سودده نگه دارد. سود بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش عمده این سود از محل فروش سهام در بورس به دست آمده است. در نهایت خالص شرکت در شش ماهه سال 99 نسبت به شش ماهه 98 با رشد حدود 3.5 برابری همراه شده است.

بررسی اجمالی مطالب مطرح شده برای هر شرکت و جمع‌بندی آنها نشان می‌دهد صنعت بیمه نیز همچون صنعت بانکداری (در سطح خفیف‌تر) از معضلی به نام دارایی‌های غیر مولد رنج می‌برد. ماهیت عملیات بیمه بر این اساس است که شرکت، حق بیمه‌های دریافتی را سرمایه‌گذاری کند و از محل بازده حاصل از این سرمایه‌گذاری خسارت‌های احتمالی، سایر هزینه‌ها و در نهایت سود خود را تأمین کند. بدیهی است در صورت عدم وصول حق بیمه به صورت نقدی و ثبت آن به عنوان حساب دریافتنی، سرمایه‌گذاری با تأخیر انجام پذیرفته است و بازدهی ناشی از آن دیرتر حاصل خواهد شد؛ بنابراین شرکت بیمه در تأمین هزینه‌های خود به مشکل خواهد خورد. در زمینه سود و زیان، زیان‌دهی بسیاری از شرکت‌ها در بخش عملیات بیمه‌ای موضوعی است که باید دلایل آن به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد. هر چند که رونق بورس و رشد قیمت ارز در چند ماهة نخست سال باعث جهش در سود سرمایه‌گذاری شرکت‌ها شده و آنها را از زیان‌دهی نجات داده است. امری که احتمال تکرار آن در شش ماهه دوم سال جاری (حداقل در مورد رونق بورس) بسیار کم است. با این حال باید منتظر ماند و دید بزرگان بیمه‌ای در شش ماهه دوم سال 99 بدون اتکا به درآمد‌های سرشار ارزی و سرمایه‌گذاری و تنها از محل عملیات بیمه‌گری می‌توانند روند سودآوری خود را تداوم بخشند؟

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید