سهامداران بزرگ وارد بازار بلوک شوند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، ارزش معاملات بازار بلوک در ۳۱ روز کاری را بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: سهامداران بزرگ از امکانات بازار بلوک در مبادلات خود استفاده کنند.

سهامداران بزرگ وارد بازار بلوک شوند

به گزارش ریسک نیوز از مهر، محمودرضا خواجه نصیری با اشاره به راه اندازی بازار بلوک و امکان ویژه ­ای جهت مبادلات و معاملات بزرگتر در بورس و فرابورس، تأکید کرد: سهامداران حقوقی و فعالان بزرگ بازار برای مبادلات بزرگ، ازطریق فضای بازار بلوک بازاریابی می­ کنند.

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس افزود: در بسیاری از موارد، ممکن است خرید و فروش و جاب­جایی حجم­ های بزرگتر سهام در بازار خرد امکان پذیر نبوده و یا تاثیر نامطلوبی بر روند معاملات خرد داشته باشد، این در حالی است که هیچ سهامدار عمده­ای منطقاً تمایلی به تضعیف سهام تحت مدیریت خود ندارد، از این رو در بازارهای پیشرفته دنیا همواره سعی بر آن است که سازوکاری فراهم شود تا مبادلات سهامداران بزرگ تاثیر نامطلوبی بر بازار معاملات خرد ایجاد نکند.

وی با بیان اینکه بخشی از تخصص مدیران پرتفوی و سرمایه­ گذاران بزرگ، معطوف به انجام معاملات بزرگ و جاب­جایی در فضای معاملاتی تخصصی و حرفه­ ای سهامداران بزرگ­تر است، تأکید کرد با توجه به اینکه در اغلب مواقع، بازار معاملات خرد ظرفیت خریدها یا فروش ­های بزرگ را ندارد و اینگونه معاملات بازار معاملات خرد را متلاطم می­ کند، مناسب است مدیران متخصص شرکت های سرمایه ­گذاری برای فعالیت­ های خود از روش ­های تخصصی و حرفه­ ای استفاده کنند که ایجاد بازار بلوک برای معاملات و مبادلات بزرگتر در بورس و فرابورس، در همین راستا، می تواند به حرفه ای تر شدن معاملات در بازار کمک بسیار زیادی کند.

خواجه نصیری به مدیران و متخصصان حرفه ­ای بازار سرمایه توصیه کرد با شناخت بیشتر نسبت به نحوه انجام معاملات و بازاریابی سهامداران بزرگ، از تسهیلات ایجاد شده در بازار بلوک استفاده کنند و در حرفه ­ای­ تر شدن فضای معاملاتی بورس سهیم باشند.

از تاریخ 26 خرداد که اولین معامله در بازار بلوک بر روی سهام بانک ملت انجام شد، تاکنون طی 31 روز کاری، بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال در بازار بلوک معامله گردیده است که 97 درصد این معاملات در بورس و 3 درصد در فرابورس انجام شده است.

خبر پیشنهادی
سلسله مقالات ریسک نیوز از تجارب عینی یک بیمه گر ایرانی در کانادا (قسمت بیست و نهم)

شرکتهای بیمه کانادائی در دوران کرونا برای افزایش فروش چه راهی را در پیش گرفتند؟


این مطلب را به اشتراک بگذارید