اثر «تست استرس» اروپا بر بازارهای مالی

فلز زرد که در نیمه دوم هفته کاری گذشته با افت ارزش روبه‌رو شد، در نخستین ساعات کاری هفته نیز به کاهش قیمت ادامه داد. بهای اونس که در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه با افت مواجه بود، روز دوشنبه تا ساعت ۱۷ به وقت تهران به رقم ۱۲۲۹ دلار رسید، گرچه هم اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت‌های متفاوتی ثبت شده باشد.

اثر «تست استرس» اروپا بر بازارهای مالی

به گزارش ریسک نیوز،اونس طلا هفته گذشته روی قیمت 1231 دلار ایستاده بود و دارندگان طلا در هفته جاری برای حفظ سطح فعلی این کالای گرانبها تقلا خواهند کرد. با این همه بیشتر پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت کاهشی مانده‌اند. به هر روی ثبات نسبی در ساعات آغازین شروع به کار بازار فلزات گرانبها با توجه به انتظار همه بازارهای مالی برای برگزاری نشست دو روزه فدرال رزرو چندان هم جای شگفتی نداشت. کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نشستی را برگزار خواهد کرد که بیانیه و سخنرانی‌های در پی آن می‌تواند بر روند بازارهای کالاهای اساسی، بازارهای سهام و بازارهای ارز تاثیر داشته باشد. 
هفته گذشته انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا، رشد شاخص‌های سهام و تقویت ارزش دلار تاثیر زیادی بر کاهش ارزش طلا داشت. به این ترتیب در روز دوشنبه، با کاهش نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به وضعیت بزرگ‌ترین اقتصاد جهان شاخص‌های سهام آسیا با افزایش روبه‌رو شد و این مساله تقاضا برای طلا را با کاهش روبه‌رو کرد. البته بازارها از اعلام نتایج «تست استرس» بانک‌های اروپایی در روز یکشنبه نیز تاثیر گرفتند.
در گزارشی که روز یکشنبه منتشر شد بیشتر بانک‌های اروپایی از آزمون بانک مرکزی اروپا سربلند بیرون آمدند تا تحلیلگران داده‌هایی تازه برای پیش‌بینی روندهای مختلف داشته باشند. موسسه سرمایه‌گذاری «سوشیل فایننس» پیش‌بینی کرده که انتشار آمارهای مربوط به «استرس تست» از سوی بانک مرکزی اروپا موجب کاهش بیشتر قیمت طلا و نقره خواهد شد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی «مای آیریس»، افزایش ارزش دلار و رشد شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی در هفته گذشته موجب شد تا قیمت طلا بار دیگر با کاهش روبه‌رو شود. بر اساس این گزارش انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا نیز تاثیر زیادی بر افت تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای بین‌المللی داشته است. میزان فروش مسکن در آمریکا در ماه سپتامبر به بالاترین حد خود در 6 ماه اخیر رسیده است. از سوی دیگر رشد تقاضای فیزیکی در بازارهای چین و هند هم نتوانسته موجب افزایش چشمگیر قیمت طلا در روزهای گذشته شود. به‌نظر می‌رسد با پایان یافتن فصل جشن‌های سراسری در هند تقاضای فیزیکی طلا بار دیگر با کاهش روبه‌رو شود. البته با توجه به در پیش بودن کریسمس و آغاز سال جدید چینی می‌توان تاحدی نسبت به افزایش تقاضای طلا امیدوار بود، ولی مای آیریس پس از بررسی این عوامل به تحلیل تاثیر آزمون بانک مرکزی اروپا می‌پردازد.
به باور کارشناسان انتشار نتایج آزمون استرس تست از سوی بانک مرکزی اروپا در خصوص وضعیت بانک‌های بزرگ منطقه یورو تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است. نتایج این آزمون نشان می‌دهد که هیچ یک از بانک‌های بزرگ اروپایی با خطر ورشکستگی یا کمبود سرمایه روبه‌رو نیستند و تنها 25 بانک که جزو بانک‌های بزرگ به‌شمار نمی‌روند با خطر کمبود سرمایه روبه‌رو شده‌اند. کاهش نگرانی‌ها نسبت به وضعیت سیستم بانکی منطقه یورو تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است. «استرس تست» آزمون سلامت دارایی بانکی است که به بررسی کیفیت دارایی‌های بانکی می‌پردازد و توسط بانک مرکزی اروپا انجام شده است، اما با وجود آسوده‌تر شدن سرمایه‌گذاران در پی انتشار گزارش استرس تست، نگرانی‌ها درباره رشد اقتصاد جهان همچنان پابرجا است.
نتایج آزمون بانکی پیش گفته، روز دوشنبه باعث افزایش ارزش یورو شد. یورو که پنج‌شنبه مقابل دلار به کمترین ارزش خود در دو هفته پیش از آن رسیده بود، دوشنبه با نرخ برابری 2692/1 دلار معامله شد. بازارهای سهام اروپا نیز در نخستین روز هفته رشد شاخص‌ها را تجربه کردند. دوشنبه شاخص دلار در نتیجه رشد یورو با یک‌دهم درصد افت مواجه شد، اما همچنان قوی ماند تا فشار آن روی کالاهای اساسی حفظ شود، اما در هر حال تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت طلا در روزهای آینده برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه خواهد بود.

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید