طیب نیا اساسنامه بانک توسعه آسیا را امضا کرد

با حضور وزرا و مقامات اقتصادی ۵۷ کشور، علی طیب نیا وزیر اقتصاد کشورمان اساسنامه بانک توسعه زیرساخت آسیا را امضا کرد.

طیب نیا اساسنامه بانک توسعه آسیا را امضا کرد

به گزارش ریسک نیوز به نقل از مهر، مراسم رسمی امضای اساسنامه بانک توسعه زیر ساخت آسیا موسوم به AIIB صبح دوشنبه با حضور علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و مقامات بیش از ۵۰ کشور عضو در تالار بزرگ ملی خلق چین امضا شد.

«لو جی وی» وزیر امور اقتصاد و دارایی چین در این مراسم ابراز امیدواری کرد که بانک توسعه زیرساخت آسیا بتواند در پیشرفت و توسعه قاره کهن نقش ارزشمند خود را ایفا کند.

وی اظهارداشت: ما حضور نمایندگان اقتصادی ۵۷ کشور از پنج قاره جهان در پکن برای همفکری و نهایی کردن اساسنامه بانک توسعه زیر ساخت آسیا را به فال نیک می گیریم و معتقدیم توسعه واقعی از رهگذر چنین همکاریهایی بدست می آید.

وی با تاکید بر نقش مهم و تاثیرگذار تشکل های اقتصادی جمعی از جمله بانک توسعه زیر ساخت آسیا در روند توسعه اقتصادی جهان، همکاری و تعامل سازنده کشورهای عضو را ضامن بقای این مجموعه اقتصادی توصیف کرد.

قرار است بعد از امضای اساسنامه بانک توسعه آسیا، وزرای شرکت کننده دیداری با «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین داشته باشند.

براساس این گزارش، روز گذشته نیز نشست مقدماتی با حضور معاونان وزرای اقتصاد کشورهای شرکت کننده برگزار شد و طرفین به تبادل نظر و ارائه دیدگاههای کشورهای خود پرداختند.

محمد خزاعی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور داشت.

شکل گیری این بانک در اکتبر (مهر - آبان) سال ۲۰۱۴ با امضای یادداشت تفاهم میان ۲۷ کشور در پکن انجام شد.

بانک سرمایه گذاری آسیا نهاد توسعه چندجانبه ای است که سرمایه آن بیشتر در زمینه ساخت تاسیسات زیربنایی اختصاص داده خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز که یکی از اعضای هیات موسس این بانک محسوب می شود، هجدهم فروردین ماه سالجاری به عنوان سی و چهارمین کشور به عضویت بانک توسعه زیرساخت آسیا در آمد.

چین مبتکر راه اندازی باتک توسعه زیر ساخت آسیا است و این کشور قرار است حدود ۵۰ میلیارد دلار در این بانک سرمایه گذاری و نزدیک به ۵۰ درصد سهامش را از آن خود کند.

آمریکا و ژاپن دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا هنوز تصمیم به ورود به این بانک نگرفته اند اما این موضوع نمی تواند به منزله منتفی شدن ورود آنها در آینده باشد.

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید