مطالبات معوق در شبکه بانکی در حال کاهش است / کاهش سود بانکی به زیان بانک‌ها نیست

لله گانی گفت: بانک صادرات سال گذشته ۱۰ درصد از مطالبات را کاهش داد که این روند امسال نیز ادامه دارد.

 مطالبات معوق در شبکه بانکی در حال کاهش است / کاهش سود بانکی به زیان بانک‌ها نیست

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایلنا، اسماعیل لله گانی، مدیرعامل بانک صادرات ایران صبح امروز در حاشیه مراسم هفتمین سالگرد عرضه سهام بانک صادرات در بورس تهران در جمع خبرنگاران در مورد ورشکستگی بانکها اظهار داشت: در شبکه بانکی مشکلاتی مانند بدهی دولت، پایین بودن میزان سرمایه و افزایش مطالبات معوق وجود دارد اما این به معنای آن نیست که بانک ها در معرض ورشکستگی هستند.

مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: بانک های کشور به حدی قوی هستند که خود را حفظ کنند و اقداماتت خوبی نیز برای پیگیری وصول مطالبات معوق انجام شده است، به گونه ای که بانک صادرات سال گذشته 10 درصد از مطالبات را کاهش داد که این روند امسال نیز ادامه دارد.

وی گفت: مطالبات معوق در شبکه بانکی در حال کاهش است و دولت تلاش هایی برای پرداخت بدهی خود به شبکه بانکی انجام داده و افزایش سرمایه بانک های دولتی در حال عملیاتی شدن است ضمن اینکه ساختار نظام بانکی ایران به حدی قوی است که دچار ورشکستگی و بحران جدی نشود و با توجه به تاکید مرکز پژوهش های مجلس تلاش می کنیم توان بانک ها را افزایش دهیم و به سطح استانداردهای بین المللی برسانیم.

کاهش نرخ سود بانکی به نفع بانکهاست

وی همچنین درباره کاهش نرخ سود بانکی خاطر نشان کرد: کاهش نرخ سود تسهیلات همزمان با کاهش نرخ سود سپرده ها انجام می شود که در نهایت به سود بانک ها و شبکه تولید کشور خواهد بود و واحدهای تولیدی باید قدرت رقابت داشته باشند، اما به علت نرخ بالای تسهیلات، هزینه تولید محصولات افزایش می یابد و این امر باعث بالارفتن هزینه تمام شده تولید کالا و در نتیجه کاهش میزان فروش محصولات می شود.

وی ادامه داد: کاهش میزان فروش محصولات واحدهای تولیدی را از عوامل اصلی ایجاد مطالبات معوق شبکه بانکی است و کاهش نرخ سود تسهیلات به کاهش قیمت محصولات تولیدی منجر می شود و رونق واحدهای تولیدی را بدنبال دارد.

وی افزود: کاهش سود بانکی نه تنها به زیان بانک ها نیست بلکه می تواند برای آن ها مفید باشد.

مدیرعامل بانک صادرات گفت: سپرده گذاران باید توجه داشته باشند که در سال های گذشته نرخ سود سپرده نسبت به نرخ تورم همیشه منفی بوده که به تازگی این روند معکوس شده است.

وی با بیان اینکه نرخ تورم پایین تر از نرخ سود پرداختی به سپرده ها شده است گفت: کاهش نرخ سود بانکی باید به طور جدی پیگیری شده و متناسب با نرخ تورم، نرخ سود سپرده و تسهیلات کاهش یابد.

پرداخت وام مسکن توسط بانک صادرات

 مدیرعامل بانک صادرات ایران درباره پرداخت وام مسکن توسط بانک صادرات نیز گفت: بانک صادرات در حال طراحی مدلی در زمینه تسهیلات بخش مسکن است، با توجه به این که بانک صادرات از گذشته سپرده‌گذاری انجام داده است، بنابراین از امروز می‌تواند پرداخت تسهیلات جدید مسکن را شروع کند.

 

 

خبر پیشنهادی
سلسله مقالات ریسک نیوز از تجارب عینی یک بیمه گر ایرانی در کانادا (قسمت بیست و نهم)

شرکتهای بیمه کانادائی در دوران کرونا برای افزایش فروش چه راهی را در پیش گرفتند؟


این مطلب را به اشتراک بگذارید