مدیران بیمه در خطر برکناری

تغییر مدیران در شرکت‌های بیمه طی یک ماهه گذشته به سه نفر رسید. بیمه ملت، بیمه میهن و بیمه سرمد. البته به‌طور رسمی شنیده می‌شود که تغییر مدیریت در شرکت دیگری به‌زودی اتفاق می‌افتد.

 مدیران بیمه در خطر برکناری
به گزارش ریسک نیوز به نقل از دنیای اقتصاد تغییر مدیران در شرکت‌های بیمه طی یک ماهه گذشته به سه نفر رسید. بیمه ملت، بیمه میهن و بیمه سرمد. البته به‌طور رسمی شنیده می‌شود که تغییر مدیریت در شرکت دیگری به‌زودی اتفاق می‌افتد. این در حالی است که علیرضا‌هادی، مدیرعامل بیمه سرمد در نامه‌ای به پرویز مقدسی، رئیس هیات‌مدیره بیمه سرمد دلیل استعفای خود را «شرایط خاص مورد نظر سهامدار» عنوان کرده است. هادی در بخش دیگری از استعفای خود اعلام کرد: شرکت بیمه سرمد، امروز در بهترین وضعیت دارایی‌ها و ذخایر است و ارزیابی بیمه مرکزی به موجب آیین‌نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری موسسات بیمه معیارهای توانگری مالی، نشان‌دهنده، وضعیت ویژه و مطلوب بیمه سرمد در معیارهای مربوط، از جمله ریسک‌های بیمه‌گری، ریسک بازار، ریسک نقدینگی و ریسک اعتبار است.در همین حال کارشناسان دلایل اصلی این تغییر مدیریت‌ها را اختلاف نظر سهامداران با مدیرعامل سر موضوع سرمایه‌گذاری منابع شرکت‌ها می‌دانند و تصور بر این است که برخی مدیران زیر بار توقعات غیرحرفه‌ای سهامداران نمی‌روند.البته برخی به صراحت می‌گویند دربرخی از شرکت‌های بیمه این اتفاق افتاده و مدیران عامل با حرف شنوی از سهامداران عمده پشت میز ریاست نشسته‌اند.

این در حالی است که بسیاری از فعالان صنعت بیمه اعتقاد دارند باید حاکمیت شرکتی به شکل واقعی آن درشرکت‌ها اجرا شود.محمد اصغری، کارشناس ارشد صنعت بیمه دراین خصوص به ریسک نیوز گفت: با نگاهی گذرا به علل شکل‌گیری حاکمیت شرکتی، به شفافیت مالی و گزارش‌دهی برخورد می‌کنیم. ضمن اینکه در این فرآیند نوین مدیریتی، دو لایه اساسی مطرح است بخشی تحت عنوان حسابرسی داخلی و دیگری کمیته حسابرسی.وی افزود: کمیته حسابرسی مستقیما زیرنظر هیات‌مدیره است و گزارش‌های واصله از مدیریت ارشد و معاونت‌های مختلف و اجرایی را رصد می‌کند در کنار این لایه اساسی، حسابرس داخلی نیز به‌صورت موازی برگزارش‌هایی نظارت دارد. مسعود حجاریان، مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه با بیان اینکه یک شرکت خوب دیگر هم درگیر بی‌ثباتی در مدیریت شده است. ابراز امیدواری کرد که حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه به مرحله اجرا درآید.

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید