پیش بینی بورس دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ / روز‌ سبز در انتظار بورس!

جریان معاملات بازار سهام در دومین روز هفته، باوجود اخبار منفی، از پایداری مناسبی در سوی خریداران برخوردار بود. از سوی دیگر سفارش‌های خرید حقوقی‌ها هم بر تابلوی معاملات نمادهای بزرگ دیده می‌شد.

به گزارش پایگاه ریسک نیوز به نقل از اقتصاد آزاد در پایان معاملات روز یکشنبه، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد 0.22 درصدی (معادل چهار هزار و 490 واحد از ارتفاع این شاخص)، در سطح دو میلیون و 24 هزار و 478 واحدی قرار گرفت.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با رشد 0.42 درصدی (معادل دو هزار و 942 واحد)، در ارتفاع 708 هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص‌ کل فرابورس که منعکس‌‌کننده سطح عمومی قیمت‌ سهام شرکت‌های حاضر در فرابورس است نیز با افت 0.24 درصدی معادل 59 واحد از ارتفاع این شاخص، موفق شد در افق 25 هزار و 162 واحدی قرار گیرد.

بورس تهران در آیینه آمار و ارقام
تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) در روز یکشنبه را، چهار هزار و 316 میلیارد تومان نشان می‌داد. کارشناسان معتقدند تا زمانی که شاخص ارزیابی بورس تهران نتواند در محدوده‌های بالاتر از هشت همت تثبیت شود، از منظر تابلوخوانی تاییدیه رشد بلندمدتی بازار صادر نشده است. در حال حاضر با قرارگیری ارزش معاملات در کانال چهار هزار میلیاردی، به نظر می‌رسد بازار هنوز تا رسیدن به تاییدیه‌های صعود پایدار فاصله دارد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز یکشنبه را هم 7.3 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد. کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز یکشنبه، خبر از خروج 15 میلیارد و 400 میلیون تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد. این در حالی است که روز آغازین هفته با وجود کاهش ارتفاع نماگرهای سهامی، شاخص ورود و خروج سرمایه افراد حقیقی مثبت بود.

پیش بینی بورس دوشنبه
کشمکش بانک‌ها و جریمه 26 هزار میلیارد تومانی آنها ادامه دارد و با اظهار نظر تازه وزیر اقتصاد در این مورد، وزنه ضرر بانک‌ها سنگین شده است. احسان خاندوزی گفته است: اخذ جریمه ۲۶ هزار میلیاردی از بانک‌های متخلف در حوزه نهضت ملی مسکن، قانون است و باید آن را اجرا کنیم.

این در حالی است که سهامداران گروه بانکی، با خبر شکایت کتبی بانک‌ها از معاون اول رئیس جمهوری در خصوص اعمال جریمه 26 هزار میلیارد تومانی، نسبت به لغو این جریمه امیدوار شده بودند. با این وجود، جریان دادوستد‌های سهم‌های بانکی نشان می‌دهد، خبر پابرجا بودن جریمه‌ها، واکنش منفی شدیدی از سوی سهامداران بانکی در بر نداشت.

روند بازار 5آبان

روند بازار در دومین روز معاملاتی هفته نشان می‌دهد، پس از حضور خریداران در دقایق ابتدایی آغاز جریان معاملات، در ادامه روز با رشد نسبی قیمت‌ها سفارش‌های فروش بر روی تابلو معاملات ظاهر شدند. از آن پس و تا پایان معاملات، تعادلی میان خریداران و فروشندگان حاکم بود که هیچکدام از دو گروه برتری خاصی نسبت به گروه دیگر نداشت. از این رو می‌توان نتیجه گرفت فروشندگان همچنان در قیمت‌های فعلی وجود دارند.

در راستای پیش‌بینی بورس دوشنبه، با توجه به نبود عرضه‌های آبشاری در دقایق پایانی بازار، به نظر می‌رسد جو مثبت خرید در بازار روز یکشنبه، به جریان دادوستدهای روی میانی هفته نیز سرایت کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

89  +    =  95