نشانه‌هایی از استفاده گاز سمی در «منا» وجود دارد

مشارکت رژیم صهیونیستی برای اداره حج بزرگترین فاجعه تاریخ حج است

به گزارش ریسک نیوز،کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه بزرگ‌ترین فاجعه تاریخ حج کمک گرفتن عربستان از رژیم صهیونیستی برای اداره حج است، گفت:فاجعه منا باید باعث تعریف ساز و کار جدیدی از سوی کشورهای اسلامی برای اداره حج شود.

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه در طول 6 دهه گذشته به دلیل بی‌تدبیری آل‌سعود بسیاری از حجاج بیت‌الله الحرام در حوادث مختلف کشته شده‌اند، اظهار داشت:‌ عربستان سعودی هیچ ساز و کار مناسبی برای اداره حج ندارد و به دلیل وجود اختلاف در رأس هرم قدرت این رژیم حوادث زیادی در حج به وقوع پیوسته است.

وی با بیان اینکه فاجعه منا باید باعث تعریف ساز و کار جدیدی از سوی کشورهای اسلامی برای اداره حج شود، گفت: یکی از این ساز و کارها این است که کشورهای اسلامی در چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی، کمیته مشترکی برای اداره سیال حج تشکیل دهند تا نقش نظارتی بر حج داشته باشند.

هانی‌زاده با بیان اینکه بزرگ‌ترین فاجعه تاریخ حج کمک گرفتن عربستان از رژیم صهیونیستی برای اداره حج است، گفت: این مسئله باید مورد توجه مسلمین قرار گیرد چون اداره مشترک حج با مشارکت رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی لکه ننگی در تاریخ آل‌سعود است.

کارشناس مسائل غرب آسیا تأکید کرد: رژیم صهیونیستی پیشرفت‌هایی چون ممنوعیت شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا مطرح کرده و عربستان با سیاسی کردن حج کشورهای تأثیرگذار در جریان حج را از شرکت در این مناسک منع کرده است.

وی با بیان اینکه کمیته حقیقت‌یاب باید توسط سازمان همکاری‌های اسلامی تشکیل شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از فاجعه منا برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب تلاش‌های زیادی کرد اما چون زوایای این فاجعه ناشناخته باقی مانده، بسیاری از شبهات در مورد ماهیت این حادثه برطرف نشده است.

هانی‌زاده با تأکید بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی جزئیات پنهان فاجعه منا تصریح کرد: نشانه‌هایی از استفاده نوعی گاز سمی در جریان فاجعه منا وجود دارد که این تنها یکی از نشانه‌های عمدی بودن این اتفاق است که باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان با اشاره به سکوت سایر کشورهای اسلامی در قبال جنایت رژیم آل‌سعود در فاجعه منا، اظهار داشت: برخی از کشورهای اسلامی که در این فاجعه قربانی داشتند با دریافت مبالغ جزئی از سوی دولت‌هایشان مانع پیگیری این فاجعه شدند که این مسئله نیز امری تأسف‌بار است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

89  −    =  84