قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۱۱/۰۲

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۲۱ درصد کاهش به ۱۸۳۵ دلار و ۳۸ سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، به نقل از رویترز، قیمت طلا هرچند در روز جمعه به دلیل افت کلی قیمت ها در بازار کالاهای خام شاهد کاهش نسبی بود اما به دلیل نرخ تورم بالا و ریسک های ژئوپلتیک برای دومین هفته متوالی افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.21 درصد کاهش به 1835 دلار و 38 سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه آوریل هم با 0.59 درصد کاهش به 1834 دلار و 10 سنت رسید. قیمت نقره هم دیروز با 0.6 درصد کاهش به 24 دلار و 28 سنت رسید اما در مسیر ثبت رشد حدودا 5.8 درصدی و بهترین عملکرد هفتگی از اوایل می 2021 قرار گرفت.

تمرکز اصلی بازار بر روی نشست هفته آتی فدرال رزرو است و اقتصاددانان شرکت کننده در نظرسنجی رویترز انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا با شتابی بیش از آنچه که یک ماه پیش انتظار می رفت برای مقابله با تورم سیاست پولی خود را انقباضی کند.

به گفته سوکی کوپر، تحلیلگر استاندارد چارترد، در آستانه بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا بعید است قیمت طلا بالا برود و پیش بینی می شود متوسط قیمت فلز زرد در سال 2023 حدود 1783 دلار باشد.

در حالی که سرمایه گذاران از ترس تشدید تحریم های آمریکا یا اقدامات جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه، در صورت حمله این کشور به اوکراین به دنبال محل امنی برای سرمایه گذاری بودند قیمت طلا در این هفته حدود 0.8 درصد رشد داشت. قیمت فلز پالادیوم هم دیروز با 2.2 درصد افزایش به 2105 دلار و 18 سنت رسید و در این هفته رشد حدودا 12.1 درصدی را تجربه کرد که ناشی از نگرانی از افزایش تنش ها بین روسیه و غرب بود، زیرا روسیه از تولید کنندگان فلز پالادیوم به شمار می رود. پلاتین هم دیروز با نیم درصد کاهش به 1033 دلار و 86 سنت رسید و در مسیر بهترین عملکرد هفتگی از ژوئن گذشته قرار گرفت.

منبع: تسنیم

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟