بیم و امید برجام در بازار ارز

در ساعات پایانی روز سه‌شنبه، بازارها و به‌خصوص بازار ارز، تحت‌تاثیر اخبار مخابره شده از آمریکا قرار گرفتند. شامگاه روز سه‌شنبه، اظهارات رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران مبنی بر آمادگی تداوم مذاکرات غیرمستقیم با ایران امید به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای برجام، باعث شد قیمت دلار در کانال ۴۳ هزار تومان توقف کند. اظهارات رابرت مالی به‌صورت ضمنی در معاملات روز گذشته تاثیر گذاشت. البته انتظار می‌رفت با انتشار این خبر و مخابره سیگنال احتمال ازسرگیری دوباره مذاکرات، قیمت دلار بیشتر کاهش یابد که البته این اتفاق نیفتاد. ازطرفی سفر وزیر امور خارجه قطر به تهران و اظهارات او درباره پیام برجامی آمریکا به تهران نیز مزید بر علت شد و توانست بازار سردرگم روزهای اخیر را با روند نزولی همراه کند. البته برخی کارشناسان معتقدند که در شرایط فعلی، آن چیزی که بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، تورم و خروج نقدینگی از کشور است. تا زمانی که فکری برای این موارد نشود و روند تغییر نکند، کاهش قیمت دلار دستوری است. به‌این ترتیب بازارساز با روش کنترل عرضه و تقاضا، تنها به صورت موقت می‌تواند قیمت‌ها را کنترل کند. یکی از عوامل کنترل قیمت دلار در بازار آزاد یا توافقی، ارزپاشی و سخت‌گیری‌های بانک مرکزی است که این موضوع ارتباطی با روند طبیعی بازار ندارد. برخی از فعالان ارزی باور دارند که دلار با تثبیت بالای مرز روانی ۴۰ هزار تومانی، با تقاضای تازه‌ای مواجه خواهد شد که قیمت این ارز را به سطوح بالاتری هدایت خواهد کرد. در هفته‌های اخیر بارها سقف‌های مختلفی برای قیمت دلار عنوان شده ولی هر بار این ارز با رفتن به سطوح نرخ‌های بالاتر، زمینه‌ساز جا ماندن برخی از معامله‌گران شده است.

تامین ارز از بانک

در پی بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره فروش ارز توسط شعب منتخب پنج بانک ملی، ملت، تجارت، سپه و صادرات، مردم می‌توانند از این بانک‌ها البته با شرایط مشخص ارز بخرند. شرایط این معامله ارز دقیقا برابر با شرایطی است که بانک مرکزی در بخشنامه اخیر خود درباره خرید و فروش ۵هزار یورو یا معادل آن برای صرافی‌ها ابلاغ کرده بود. البته بانک مرکزی اعلام کرده که براساس بررسی‌های به عمل آمده توسط بازرسان این بانک، محرز شده که برخی از شرکت‌های صرافی بدون دلیل موجه و بدون تایید این بانک، اقدام به متوقف کردن عملیات خود کرده و از فعالیت خرید و فروش ارز خودداری می‌کنند. بنابراین متقاضیان می‌توانند در صورتی که موفق به دریافت ارز از صرافی‌ها نشدند، نیاز خود را از بانک‌ها تامین کنند.

افزایش قیمت سکه امامی

در معاملات سکه و طلا در روز چهارشنبه، هرقطعه سکه امامی با افزایش حدود ۲۰۰ هزار تومانی با قیمت ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌ سکه به قیمت ۱۴ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید و ربع سکه هم در ادامه روند افزایشی خود، با قیمت ۹ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان معامله شد. قیمت طلا و سکه در ایران، غیر قابل پیش‌بینی شده و عموما به نوسانات دلاری وابسته است. ازطرفی حبابی که در سکه مشاهده می‌شود، انتظارات تورمی و نرخ پیش‌بینی شده دلاری است که براساس آن، قیمت سکه را ارزیابی می‌کنند.