کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۲/۰۷/۲۲

بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 18 هزار و 289 واحد به رقم 2 میلیون و 1422 واحد رسید.

  • به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، شاخص هم وزن نیز امروز با کاهش 10 هزار و 413 واحد به رقم 680 هزار و 2 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 15 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از 8 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 300 هزار فقره معامله و به ارزش 4837 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
  • همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز گذشته 91 صدم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 1.51 درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 1.05 درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 1.15 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس با 63 صدم درصد کاهش همراه شد.

  • نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، پالایش نفت بندرعباس، ملی مس ایران، گل گهر و پالایش نفت تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند.

  • در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 349 واحد کاهش به رقم 24 هزار و 900 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 383 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 431 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 4.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 172 هزار نوبت معامله و به ارزش 8080 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

  • همه شاخص‌های فرابورس هم امروز قرمز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت نسبت به روز گذشته معاملاتی 1.39 درصد کاهش یافتند. شاخص کل هموزن و شاخص قیمت در فرابورس 2.53 درصد کاهش یافتند.

  • شاخص بازار اول فرابورس 2.32 درصد کاهش یافت، شاخص بازار دوم فرابورس 1.05 درصد افت کرد.

  • نمادهای مالی سپهر صادرات، ایران خودرو دیزل، آریاساسول، انتخاب الکترونیک و فولاد هرمزگان، صنعتی مینو و صبا تامین به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند.

  • برنامه سازمان بورس افزایش سهم بازار سرمایه از تامین مالی است. در این زمینه تلاش می‌شود با ابزارهای مختلف مانند عرضه‌های اولیه، افزایش شناوری سهام، صرف سهام و چشم‌پوشی از حق تقدم‌ها نسبت به تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه اقدام شود.

  • هنوز سهم بازار سرمایه از تامین مالی زیر 10 درصد است، درحالی‌که باید این سهم حداقل به 30 درصد افزایش یابد. سرمایه گذاری در بازار سرمایه الزاما همراه با ریسک و نوسان است و قبل از معامله باید مشورت و مطالعه صورت بگیرد و در شرایط ریزش بازار سهام ارزنده فراوانی پیدا می‌شود، اما لازمه‌اش این است که در یک چشم‌انداز بلندمدت و در مشورت با افراد امین و خبره خرید سهام ارزنده انجام شود.

  • منبع فارس
لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  +  59  =  68