کابینه ژاپن طرح بیمه محموله‌های نفتی ایران را تصویب کرد

به منظور مقابله با تحریم‌های اروپا

کابینه ژاپن به منظور مقابله با تحریم بیمه ای نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا طرحی را تصویب و به پارلمان ارائه کرد که بر اساس آن از اول جولای راسا بیمه محموله های نفتی ایران را برعهده می گیرد.

به گزارش ریسک نیوز، به نقل از فارس کابینه دولت ژاپن روز دوشنبه طرح ویژه ای را تصویب کرد و برای تایید به پارلمان این کشور ارائه کرد که دولت این کشور را قادر می سازد، پس از اجرایی شدن تحریم بیمه ای اتحادیه اروپا از اول جولای، محموله های نفتی ایران را تحت پوشش بیمه ای قرار دهد.

وزیر حمل و نقل ژاپن با صدور بیانیه ای اعلام کرد، طرح پوشش بیمه ای مذکور، دولت ژاپن را قادر خواهد ساخت، در صورت وقوع حوادث عمده برای تانکرهای حامل نفت ایران به مقصد ژاپن، پرداخت های مستقیمی تا مبلغ 7.6 میلیارد دلار را صورت دهد.

ژاپن قصد دارد واردات نفت از ایران را ادامه دهد، و به همین منظور گفتگوهایی را با مقامات اتحادیه اروپا برای معافیت از تحریم بیمه ای محموله های نفتی ایران انجام داده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا این گفتگو ها نتیجه ای در بر داشته اند یا خیر.

در ماه مارس، ژاپن مشمول معافیت از تحریم های مالی آمریکا علیه ایران قرار گرفت. واردات نفت ژاپن از ایران اخیرا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بر اساس قوانین ژاپن، تمام کشتی های شرکت های حمل و نقل دریایی که به آبهای سرزمینی این کشور وارد می شوند، باید از پوشش بیمه ای در قبال زیان های ناشی از تصادفاتی همچون نشت نفت در دریا و تلفات انسانی برخوردار باشند.

بخش عمده ای از این پوشش بیمه ای از سوی اتحادیه حمایت و جبران خسارت مشترک کشتی داران ژاپن تامین خواهد شد، که دارای قراردادهای بیمه مجدد با دیگر گروه های حمایت و جبران خسارت جهان و شرکت های بیمه ای است.

شرکت های بیمه ای اروپایی، که بزرگترین بازار بیمه تانکری جهان را در اختیار دارند، پس از اجرای تحریم های اتحادیه اروپا، حق پوشش بیمه ای کشتی های حامل نفت ایران را نخواهند داشت.

بدون ارائه خدمات بیمه مجدد شرکت های اروپایی، شرکت های ژاپنی تنها قادرند تا 8 میلیون دلار، تانکرها را تحت پوشش بیمه ای قرار دهند.

طرح دولت ژاپن، 7.6 میلیارد دلار منبع مالی بیشتر را برای پوشش بیمه ای تانکرها در قبال حوادث مهم فراهم خواهد ساخت که بیشترین میزان پوشش بیمه ای آن برای حوادث نشت نفت در دریا، حدود یک میلیارد دلار خواهد بود.

یک مقام آگاه در وزارت حمل و نقل ژاپن گفت، وزیر حمل و نقل این کشور  قصد دارد امضای قرارداد با 10 شرکت حمل و نقل دریایی را برای حمل نفت ایران به ژاپن تا پیش از ماه جولای نهایی سازد تا از تاثیرات عمده تحریم های اتحادیه اروپا بر اقتصاد ژاپن بکاهد.

این مقام ژاپنی افزود: «این به تصمیم پارلمان بستگی دارد که ضرب العجل تعیین شده تا اول ماه جولای را رعایت کند.» وی گفت، تصویب یک طرح در پارلمان ژاپن حداقل دو هفته به طول می انجامد.

وی همچنین اضافه کرد، دولت ژاپن مشغول مذاکره با شرکت های حمل و نقل دریایی در مورد بهای سالانه پوشش بیمه ای اضافی برای محموله های نفتی ایران در  حدود 15 میلیون ین (189 هزار دلار) برای هر تانکر است. این در حالی است که بهای معمولی بدون محدودیت برای هر تانکر در مقصد، 20 تا 30 میلیون ین است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

80  −    =  70