درج۲ شرکت جدید در بازارهای فرابورس/آغاز پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت واسط مالی مهر ازفردا

اخباری از بازار فرابورس

مدیر پذیرش فرابورس از درج شرکت پالایش نفت تهران در بازار دوم خبر داد و افزود: کشتیرانی والفجر هم به عنوان هفتاد و سومین نماد معاملاتی در بازار پایه درج شد.

به گزارش ریسک نیوز، به نقل از ایسنا سید مهدی علم الهدی با اعلام این خبر گفت: شرکت پالایش نفت تهران با احراز شرایط پذیرش و با سرمایه 61.2 میلیارد ریال، به عنوان شصت و چهارمین نماد معاملاتی و شانزدهمین شرکت در بازار دوم درج شد.

 

وی افزود: این شرکت در زمینه فرآورده­‌های نفتی و محصولات پتروشیمی فعالیت دارد و شرکت­‌های سرمایه­‌گذاری استانی90 درصد و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران 10 درصد از سهام شرکت پالایش نفت تهران را دراختیار دارند.

 

علم الهدی درخصوص درج شرکت کشتیرانی والفجر یادآور شد: براساس تبصره "ب" ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه و موافقت کمیته عرضه فرابورس این شرکت هم به عنوان هفتاد و سومین نماد معاملاتی در بازار پایه درج شد.

 

به گفته وی شرکت کشتیرانی والفجر در گروه حمل و نقل آبی فعالیت می­کند.

 

 

یکشنبه، آغاز پذیره نویسی اوراق اجاره شرکت واسط مالی مهر

معاونت نظارت و عملیات فرابورس ایران با اعلام پذیره­‌نویسی اوراق اجاره شرکت واسط مالی مهر، گفت: شرکت واسط مالی مهر به منظور تامین مالی شرکت مدیریت پروژه­های نیروگاهی ایران از روز یکشنبه 28 خرداد به مدت 15 روز پذیره­‌نویسی می­‌کند.

 

حسن محمد تبار با اعلام این خبر افزود: شرکت واسط مالی مهر به منظور تامین مالی شرکت مدیریت پروژه­های نیروگاهی ایران، مبلغ 2 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره را از روز یکشنبه 28 خرداد به مدت 15 روز از طریق بازار سوم فرابورس پذیره­‌نویسی می­‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه این اوراق با نام و قابل معامله در فرابورس هستند، تصریح کرد: نرخ سود اوراق 20 درصد و زمان اجاره آن 4 ساله است که هر سه ماه یکبار پرداخت می­شود، همچنین مبلغ اسمی هر ورقه یک میلیون ریال است و سرمایه­‌گذاران می­‌توانند در مضاربی از 10 ورقه اقدام به سرمایه­‌گذاری در این شرکت کنند. حداقل اوراق تعداد 10 ورقه معادل 10 میلیون ریال و حداکثر تعداد 50 هزار معادل 50 میلیارد ریال است و خرید بیش از 50 میلیارد ریال طی دوره پذیره­‌نویسی با موافقت بازارگردان امکان پذیر است.

 

محمد تبار اظهار کرد: کارمزدها و هزینه پذیره­‌نویسی از سوی شرکت مدیریت پروژه­‌های نیروگاهی ایران پرداخت می­‌شود و فقط کارمزد معاملات دست دوم اوراق بر اساس نرخ­های کارمزد فرابورس از خریداران و فروشندگان دریافت می­‌شود.

 

وی در پایان تاکید کرد: خرید اوراق با داشتن کد معاملاتی فعال انجام می­‌شود و تمام سرمایه­‌گذاران با مراجعه به شبکه کارگزاری­‌های فرابورس می­‌توانند اوراق را خریداری کنند و خریداران می­بایست یک شماره حساب بانکی به نام شخص دارنده اوراق برای واریز اجاره بها و اصل اوراق اعلام ­کنند.

بازگشایی نماد شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود

 

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی مدیر بازار فرابورس ایران گفت: نماد شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود "کشرق" از روز یکشنبه 28 خرداد در بازار دوم فرابورس بازگشایی می­شود و از این پس معاملات سهام این شرکت در فرابورس انجام می­شود.

 

وی افزود: این شرکت 84 میلیارد ریالی در زمینه استخراج و انبار ذغال سنگ سخت فعالیت دارد و کارگزار معرف آن نیز کارگزاری آپادانا است.

 

مدیر بازار فرابورس ایران تاکید کرد: نماد معاملاتی سهام شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در بازار عادی گشایش می یابد و قیمت پایانی سهام، میانگین موزون معاملات روزانه سهام در روز گشایش خواهد بود.

 

هامونی با اشاره به درج این شرکت در بازار دوم فرابورس و محدودیت­های موجود در اساسنامه صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک گفت: صندوق­های سرمایه­‌گذاری مشترک اجازه خرید سهم مذکور را ندارند و آن دسته از صندوق­های سرمایه­‌گذاری مذکور که دارای ایستگاه معاملاتی مجزا هستند، از ایستگاه­های معاملاتی خود برای ثبت سفارش خرید در این نماد معاملاتی استفاده نکنند.

 

در ادامه مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود با اشاره به تاریخچه این شرکت گفت: در سال 74 با سرمایه اولیه 160 میلیون تومان تشکیل و از سال 84 از سهامی خاص به عام تبدیل و سرمایه شرکت در حال حاضر 4.8 میلیارد تومان است.

 

مهندس جلالی افزود: عمده فعالیت شرکت در زمینه تولید زغال‌سنگ کک شو متمرکز است و در حال حاضر از مجموعه 3 معدن فعال شرکت سالانه بالغ بر 200 هزار تن زغال‌سنگ تولید و پس از فرآوری در کارخانه زغالشویی متعلق به شرکت زغال‌سنگ البرز شرقی(دولتی) برای مصرف به کارخانه ذوب آهن اصفهان ارسال می­شود.

 

وی تاکید کرد: تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت 750 نفر است که همگی در قالب قرارداد سالانه فعال بوده و در پایان سال با آنها تسویه حساب به عمل می‌آید.

 

جلالی با بیان اینکه تعداد سهامداران شرکت بالغ بر 5400 نفر است، افزود: در حال حاضر شرکت شمالشرق سهامدار 14.3 درصد سهام شرکت زغال‌سنگ نگین طبس، 70 درصد سهام شرکت جام امید البرز که در زمینه حفاری اکتشافی فعال است و 4 درصد سهام شرکت فولاد شاهرود است.

 

وی با اشاره به طرح­های در دست اجرای شرکت نیز تصریح کرد: کارخانه زغال‌شویی از جمله این طرح هاست.

 

وی افزود: با توجه به ذخایر قابل توجه شرکت که بالغ بر 10 میلیون تن است و از آنجا که فرآوری زغال‌سنگ ارزش افزوده زیادی ایجاد می­‌کند این شرکت عملیات ساخت یک کارخانه ذغالشویی را در دستور کار قرار داده است و با اخذ مجوز­ها، ایجاد زیر ساخت­ها و خرید ماشین آلات و با توجه به پیشرفت فیزیکی 50 درصد و تسهیلات 6 میلیارد تومانی مصوب این پروژه توسط بانک صنعت و معدن در سال آینده شاهد بهره­برداری از این کارخانه خواهیم بود.

 

با بهره­‌برداری از این کارخانه سودهی شرکت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

 

وی طرح تجهیز معدن سوسرا از دیگر طرح­های شرکت دانسته و گفت: عملیات تجهیز و آماده سازی این معدن از نیمه دوم سال 90 آغاز و بهره برداری از آن از نیمه دوم سال 91 آغاز خواهد شد.

 

به گفته جلالی طرح توسعه معدن ملچ آرام نیز، دیگر طرح این شرکت است که با اخذ مجوز دو دهانه تونل جدید در این معدن و تجهیز و آماده سازی این تونل­ها بهره­‌برداری از این دو تونل از خرداد ماه آغاز خواهد شد.

 

وی افزود: با بهره برداری کامل از این دو طرح ظرفیت تولید شرکت 50 هزار تن افزایش خواهد یافت.

 

وی در پایان تاکید کرد: شرکت شمال­شرق در زمره تولید­کنندگان عمده ذغال سنگ بخش خصوصی در کشور بوده و از این نظر مقام دوم را در سطح کشور در اختیار دارد و تنها شرکت خصوصی است که با ساخت کارخانه ذغالشویی تولیدات خود را راسا فرآوری خواهد کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

24  −    =  14