۲۰۱ میلیارد ریال ارزش معاملات فرابورس ایران

ارزش معاملات بازارهای فرابورس ایران، با جابجایی ۳۱ میلیون اوراق بهادار، به ۲۰۱ میلیارد ریال رسید.

به گزارش ریسک نیوز، به نقل از ایرنا بیشترین حجم معاملات را در بازارهای اول و دوم فرابورس، بانک ایران زمین در بازار دوم فرابورس با جابجایی 20 میلیون و 613 هزار سهم با نرخ هزار و 589 ریال در سیستم معاملاتی امروز ثبت کرد.

کمترین حجم معاملات و بیشترین افزایش قیمت را مرجان کار در بازار اول فرابورس با جابجایی 150 سهم و قیمت پایانی هفت هزار و 500 ریال داشت.

بیشترین کاهش قیمت را مهندسی صنعتی روان فن آور در بازار اول با کاهش قیمت 4.6 درصد و با قیمت پایانی 2 هزار و 64 ریال از آن خود کرد.

** حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی

در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را اوراق اجاره امید با جابجایی هفت هزار و 360 برگه داشت. حجم اوراق دیگر به ترتیب شش هزار برگه مشارکت توسعه، پنج هزار و 70 برگه مشارکت نارنجستان، یک هزار و 330 برگه اجاره ماهان2، یک هزار و 50 برگه مشارکت مسکن مهر، 580 برگه اجاره ماهان، 190 برگه اجاره جوپار و 20 برگه مشارکت نفت فصلی به قیمت هر برگه یک میلیون ریال جابجا شد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز تغییر قابل توجهی نداشت و در مرز 66 هزار تومان مبادله شد.

** درج دو شرکت جدید در بازار پایه فرابورس

شرکت مرغداران طوس و بانک سامان به عنوان هفتاد و چهارمین و هفتاد و پنجمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ های بازار پایه فرابورس درج شدند.

بانک سامان با نماد سامان در گروه بانک­ها و موسسات اعتباری و شرکت مرغداران طوس در گروه زراعت و خدمات وابسته قرار دارند.

** بازگشایی نماد شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود

مدیر بازار فرابورس ایران از بازگشایی نماد شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در روز یکشنبه خبر داد.

'امیر هامونی' افزود: نماد شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود 'کشرق' از روز یکشنبه 28 خرداد در بازار دوم فرابورس بازگشایی می ­شود و از این پس معاملات سهام این شرکت در فرابورس انجام می ­شود.

وی افزود: این شرکت 84 میلیارد ریالی در زمینه استخراج و انبار ذغال سنگ سخت فعالیت دارد و کارگزار معرف آن نیز کارگزاری آپادانا است.

مدیر بازار فرابورس ایران تاکید کرد: نماد معاملاتی سهام شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در بازار عادی گشایش می یابد و قیمت پایانی سهام، میانگین موزون معاملات روزانه سهام در روز گشایش خواهد بود.

هامونی با اشاره به درج این شرکت در بازار دوم فرابورس و محدودیت­ های موجود در اساسنامه صندوق­ های سرمایه­ گذاری مشترک گفت: صندوق ­های سرمایه ­گذاری مشترک اجازه خرید سهم مذکور را ندارند و آن دسته از صندوق­ های سرمایه ­گذاری مذکور که دارای ایستگاه معاملاتی مجزا هستند، از ایستگاه ­های معاملاتی خود برای ثبت سفارش خرید در این نماد معاملاتی استفاده نکنند.

در ادامه مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود با اشاره به تاریخچه این شرکت گفت: در سال 74 با سرمایه اولیه 160 میلیون تومان تشکیل و از سال 84 از سهامی خاص به عام تبدیل و سرمایه شرکت در حال حاضر 8.4 میلیارد تومان است.

جلالی افزود: عمده فعالیت شرکت در زمینه تولید زغال‌ سنگ کک شو متمرکز است و در حال حاضر از مجموعه سه معدن فعال شرکت سالانه بالغ بر 200 هزار تن زغال‌ سنگ تولید و پس از فرآوری در کارخانه زغالشویی متعلق به شرکت زغال ‌سنگ البرز شرقی(دولتی) برای مصرف به کارخانه ذوب آهن اصفهان ارسال می­ شود.

وی تاکید کرد: تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت 750 نفر است که همگی در قالب قرارداد سالانه فعال بوده و در پایان سال با آنها تسویه حساب به عمل می‌آید.

جلالی با بیان این که، تعداد سهامداران شرکت بالغ بر 5400 نفر است، افزود: در حال حاضر شرکت شمال شرق سهامدار 14.3 درصد سهام شرکت زغال ‌سنگ نگین طبس، 70 درصد سهام شرکت جام امید البرز که در زمینه حفاری اکتشافی فعال است و چهار درصد سهام شرکت فولاد شاهرود است.

وی با اشاره به طرح­ های در دست اجرای شرکت نیز تصریح کرد: کارخانه زغال‌ شویی از جمله این طرح هاست.

وی افزود: با توجه به ذخایر قابل توجه شرکت که بالغ بر 10 میلیون تن است و از آنجا که فرآوری زغال ‌سنگ ارزش افزوده زیادی ایجاد می­ کند این شرکت عملیات ساخت یک کارخانه ذغالشویی را در دستور کار قرار داده است و با اخذ مجوز­ها، ایجاد زیر ساخت­ ها و خرید ماشین آلات و با توجه به پیشرفت فیزیکی 50 درصد و تسهیلات شش میلیارد تومانی مصوب این پروژه توسط بانک صنعت و معدن در سال آینده شاهد بهره­ برداری از این کارخانه خواهیم بود.

با بهره­ برداری از این کارخانه سوددهی شرکت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

وی طرح تجهیز معدن سوسرا از دیگر طرح­ های شرکت دانسته و گفت: عملیات تجهیز و آماده سازی این معدن از نیمه دوم سال 90 آغاز و بهره برداری از آن از نیمه دوم سال 91 آغاز خواهد شد.

به گفته جلالی، طرح توسعه معدن ملچ آرام نیز، دیگر طرح این شرکت است که با اخذ مجوز دو دهانه تونل جدید در این معدن و تجهیز و آماده سازی این تونل­ ها بهره­ برداری از این دو تونل از خرداد ماه آغاز خواهد شد.

وی افزود: با بهره برداری کامل از این دو طرح ظرفیت تولید شرکت 50 هزار تن افزایش خواهد یافت.

وی در پایان تاکید کرد: شرکت شمال شرق در زمره تولید­کنندگان عمده ذغال سنگ بخش خصوصی در کشور بوده و از این نظر مقام دوم را در سطح کشور در اختیار دارد و تنها شرکت خصوصی است که با ساخت کارخانه ذغالشویی تولیدات خود را راساً فرآوری خواهد کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

7  ×    =  42