ضریب نفوذ بیمه‌های اعتباری رشد قابل قبولی ندارد

معاون طرح توسعه بیمه مرکزی با اعلام این که ضریب نفوذ بیمه در کشور ( سهم خدمات بیمه ای از تولید ناخالص داخلی ) بیش از ۱.۵ درصد است، گفت: ‌ضریب نفوذ بیمه‌های اعتباری هم در کشور هنوز رشد قابل قبولی ندارد.

به گزارش ریسک نیوز، رحیم مصدق تاکید کرد : توسعه بیمه‌های اعتباری در دستور کار بیمه مرکزی است که در تامین مالی به ویژه در سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی بسیار موثر است.

معاون طرح توسعه بیمه مرکزی گفت : 8 درصد از سبد دارایی صنعت بیمه را بیمه‌‌های زندگی تشکیل می‌دهد که باید افزایش یابد.
مصدق بر افزایش تنوع در سبد دارایی صنعت بیمه به عنوان برنامه مهم در صنعت بیمه تاکید کرد و گفت‌: افزایش شرکت‌های بیمه به رشد صنعت بیمه کمک می کند.

مصدق راه های افزایش ضریب نفوذ بیمه را شامل تعامل بیشتر بیمه مرکزی ، شرکت ‌های بیمه و تشکل‌های بیمه‌ای دانست و گفت : آیین نامه توانگری مالی شرکت‌های بیمه تدوین شده که از مهم‌ترین آیین‌نامه‌ها در زمینه اجرای نظارت مالی است.
در دنیا سهم بیمه های زندگی 60 درصد و سهم بیمه های غیر زندگی 40 درصد است و کاهش این شکاف به توجه عمیق و انجام کار کارشناسی بلندمدت نیاز دارد.

سهم بیمه عمر از کل بیمه ها در ایران حدود 5 تا 6 درصد است ، در حالی که در دیگر کشورهای جهان این سهم به 60 درصد هم رسیده است.
بسیاری از اشخاص ؛ هزینه بیمه زندگی را جزء هزینه های خود در نظر نمی گیرند یا این که آن را در انتهای فهرست هزینه های خود قرار می دهند و به همین علت فکر می کنند که قادر به پرداخت هزینه های بیمه زندگی نیستند.

بر اساس برخی آمارها در ایران سرانه بیمه عمر برای اشخاص حدود چهار دلار و در جهان حدود 370 دلار است و هنوز جایگاه ؛ آثار و فواید بیمه عمر برای مردم روشن نشده است زیرا در یک سرمایه گذاری که بازدهی و سود آن تضمینی است ؛ نباید هیچ تردیدی وجود داشته باشد .
شرایط اقتصادی بسیاری از خانواده ها به گونه ای است که در صورت فوت سرپرست خانواده ؛ زندگی و تربیت فرزندان با مشکلات جدی مواجه می شود.
شرایط خرید بیمه های زندگی به گونه ای است که می توان با پرداخت هزینه های اندک از بروز احتمالی چنین مسائلی؛ پیشگیری کرد .

بیمه زندگی یا عمر یک ضرورت انکارناپذیر در زندگی اجتماعی امروز است و بی توجهی به آن هزینه های قابل توجهی برای خانواده ها ایجاد می کند و درک درست از آن می تواند یک سرمایه گذاری مطمئن برای آینده باشد.
در اسناد بالادستی توسعه مانند برنامه پنجم و سند چشم انداز هم به گسترش بیمه عمر توجه و تاکید شده است.

بنابر این گزارش مسیرهای راهبردی چهارگانه برای دستیابی به اهداف صنعت بیمه در افق سند چشم انداز بیست ساله شامل استقرار نظام تنظیم و نظارت هوشمند، نهادینه و خودتنظیم ( حوزه حاکمیتی) – گسترش پوشش های بیمه ای خرد با قیمت های ارزان در سطح (حوزه خانوارها) – گسترش پوشش های بیمه ای کلان با قیمت های رقابتی در عمق ( بنگاه ها) – و گسترش تعاملات منطقه ای و بین المللی است.

هدف برنامه راهبردی بیمه مرکزی داشتن سازمانی مدرن ، چابک ، متخصص و پیش برنده است.
رسالت صنعت بیمه هم تولید و عرضه اطمینان برای چرخه فعالیت های کشاورزی، صنعتی و خدماتی و جریان زندگی خانوارها و شهروندان با حداقل قیمت و حداکثر کیفیت به صورتی جامع، مکفی و پایدار اعلام شده است.

در افق سند چشم انداز- 1404، ضریب نفوذ بیمه کشور ( سهم درامد بیمه از تولید ناخالص ملی ) به بالاتر از متوسط جهانی و حدود 7 درصد می رسد و صنعت بیمه ایران دارای مقام اول در منطقه آسیای میانه، خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد بود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

5  ×  9  =