سودهای ۲۰ درصدی کوتاه مدت، خودزنی بانک‌هاست

واکنش بهمنی به نرخ‌های غیرقانونی سپرده:

رییس کل بانک مرکزی در واکنش به بانک‌ها و موسساتی که بخواهند بابت سپرده‌های کوتاه‌مدت خود ۲۰ درصد سود بدهند هشدار داد که این کار خودزنی خواهد بود.

به گزارش ریسک نیوز، به نقل از ایسنا با وجود اعلام شدن سودهای قانونی توسط شورای پول و اعتبار اما گویا برخی موسسات و بانک‌ها نرخ‌های بیش از میزان قانونی برای سپرده‌ها در نظر می‌گیرند تا سهم بیشتری در جذب نقدینگی‌های سرگردان کشور داشته باشند. همین موضوع تاکنون واکنش خود مقامات بانکی و مالی را در پی داشته است. پیش از این، مدیر عامل موسسه مالی و اعتباری مهر گلایه کرده بود موسسات مالی و بانک‌هایی که نرخ سود سپرده‌های بالایی را اعلام می‌کنند نمی‌توانند به تعهد خود عمل کنند.

غلامحسین نتاج، با بیان این‌که نرخ سود مهم‌ترین بخش قیمت تمام‌شده در موسسات پولی و مالی است، افزود: پس از ابلاغیه‌ مربوطه شاهد دسته‌بندی در بانک‌ها بودیم. یک طیفی نرخ را از هفت تا 20 درصد تعیین کردند و موسساتی هم مجبور شدند نرخ‌های بالاتری را تحمل کنند.

نتاج متذکر شده بود: اگرچه همین فضا باعث شد که برخی سود‌ها را بعضا تا 27 درصد هم اعلام کنند، اما برخی موسسات برای جذب بیشتر و حفظ موسسه‌ خود اعلام سود بیشتری را کردند که بعید است بتوانند آنها را تامین کنند.

 

اگر این انتقادها در کنار واکنش رییس کل بانک مرکزی قرار داده شود مشخص خواهد شد که گویا برخی موسسات مالی یا بانک‌ها دست به این چنین اقدام‌هایی زده‌اند که این چنین واکنش‌هایی بروز کرده است. حتی رییس کل بانک مرکزی تایید می‌کند که این اتفاق به صورت مخفیانه در حال رخ دادن است.

محمود بهمنی در این مورد صراحتا می‌گوید: اگر یک بانکی می خواهد نرخ سود سپرده‌ها را 20 درصد در کوتاه‌مدت بدهد قطعا این بانک در پایان سال ضرر می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: ممکن است ما بگوییم که این بانک از خودش ضرر می‌کند و به همین دلیل کاری به نرخ سود آن نداشته باشیم اما اگر سود سپرده‌ها را 20 درصد بدهد این بانک قطعا با مشکل مواجه می‌شود و این رقابت، ‌رقابت نیست و یک نوع خودزنی است.

 

وی در این مورد توضیح می‌دهد: این کار بانک‌ها، مانند این می‌ماند که بانک خودش، خودش را بزند و در پایان سال در مقابل سپرده‌گذاران و صاحبان مجمع نتواند پاسخگو باشد. نمی‌شود که نرخ تسهیلات بانکی زیرسپرده‌هایش باشد. الان در شرایطی که یک میزانی تقاضای پول است این اتفاق به صورت مخفیانه رخ می‌دهد که علی‌الخصوص در خصوص تسهیلات نرخ بالاتر از 21 درصد به خطا می‌رود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

6  ×    =  36