خدمات روان‌درمانی تحت پوشش بیمه نیستند

رییس بیمارستان روانپزشکی روزبه ضمن ابراز گلایه از عدم پوشش بیمه‌ای برای آزمون‌های روانشناسی و خدمات روان درمانی و تحمیل هزینه بر بیمارستان گفت: تعرفه در بیمارستان‌های روانپزشکی تنها برای هتلینگ تعیین می‌شود و برای سایر خدمات هنوز تعرفه‌ای، تعریف نشده است.

به گزارش ریسک نیوز، به نقل از ایسنا دکتر سید مهدی تهرانی دوست با بیان این که تاخیر در اعلام تعرفه‌ها بیمارستان را با مشکلات عمده‌ای مواجه ساخته است، اظهار کرد: علاوه بر این با حذف یارانه‌ها نیز بر هزینه‌های بیمارستان افزوده شده است و باید توجه داشت که با وجود رشد اندک تعرفه‌های اعلامی نسبت به سال گذشته، قادر به جبران این هزینه‌ها نخواهیم بود.

رییس بیمارستان روانپزشکی روزبه، در ادامه خواستار شد: دولت و وزارت بهداشت چاره‌ای برای جبران این هزینه‌ها بیاندیشند.

تهرانی‌ دوست ضمن ابراز امیدواری برای حل هر چه زودتر مشکلات مربوط به هزینه‌های بیمارستانی، اظهار کرد: قطعا مشکلات بیمارستان‌های روانی از سایر مراکز بیشتر است زیرا هزینه هتلینگ، تنها محل درآمد بیمارستان است و برای سایر خدمات ارائه شده در بیمارستان هنوز تعرفه‌ای مشخص نشده است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال آزمون‌های مختلف روانشناسی و جلسات روان درمانی‌ هنوز تعرفه‌ای ندارند. علی‌رغم این‌که مکاتباتی در این زمینه صورت پذیرفته است همچنان تعرفه‌ای در قسمت ارائه خدمات روان درمانی‌ نداریم و این خود به معضلی برای بیمارستان تبدیل شده است.

رییس بیمارستان روزبه در پاسخ به این پرسش که آیا هزینه انجام این خدمات برای بیمارستان‌ بالاست، گفت: به هر روی بایستی این هزینه از یک منبع تامین شود. بیمارستان باید روانشناس استخدام کند تا این تست‌ها را انجام دهد. این تست‌ها در بخش خصوصی با هزینه بالایی انجام می‌شود.

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان افزود: به جز دو تست، مابقی آنها هیچ تعرفه‌ای ندارند. همچنین خدمات روان‌ درمانی شامل روان درمانی فردی، گروهی و خانواده درمانی هنوز تعرفه مشخصی در سیستم بیمه‌ای ما ندارند، امیدواریم برای این حداقل‌ها نیز، تامین هزینه صورت پذیرد.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟