بیمه های سه گانه خودرو را جدی بگیرید

معاون بیمه مرکزی با بیان اینکه بیمه خودرو شامل سه نوع خدمت بیمه‌ای است ، گفت : نوع اول بیمه شخص ثالث برای جبران خسارت احتمالی به سرنشینان خودرو در تصادفات است که اجباری است.

به گزارش ریسک نیوز، به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک رحیم مصدق با اعلام این مطلب گفت : خدمت دوم ، بیمه بدنه خودرو شامل تصادف ، سرقت و آتش‌سوزی است که به صورت اختیاری تهیه می شود و اجباری نیست.

وی اظهار داشت: خدمت بیمه سوم در بخش خودرو هم بیمه حوادث است و در صورتی که راننده در حادثه تصادف مقصر باشد ، می‌تواند متناسب با نوع بیمه، غرامت فوت، نقص عضو، از کارافتادگی کلی و جزئی را دریافت کند که این هم اختیاری است.

معاون بیمه مرکزی با بیان این که نرخ دیه در ماه های حرام از 94 و نیم میلیون تومان ماه های عادی به 126میلیون تومان افزایش می یابد ، از مالکان خودرو و موتورسیکلت خواست حتما بیمه نامه شخص ثالث را تهیه کنند و ضمن کسب اطمینان از پوشش کامل بیمه ای با احتیاط بیشتری رانندگی کنند.
مصدق افزود : چنانچه در ماه های حرام تصادفی منجر به نقص عضو یا فوت روی دهد ، دیه بر مبنای 126 میلیون تومان تعیین می شود.

مصدق گفت: رانندگانی که پوشش کامل بیمه ای نداشته باشند و دچار تصادف منجر به فوت یا نقص عضو شوند باید مازاد مبلغ دیه ماههای عادی و حرام را خودشان پرداخت کنند که در یک مورد ( شامل چندین نقص عضو ) حتی به 5 برابر دیه هم رسیده است.

وی تصریح کرد : در یک حادثه رانندگی ممکن است یک یا چند نفر فوت کنند یا دچار نقص عضو شوند و بیمه در صورتی متعهد به پرداخت خسارت دیه به انهاست که وسیله نقلیه از پوشش کامل بیمه ای برخوردار باشد.

بنابر این گزارش قوه قضائیه به عنوان مرجع تعیین نرخ دیه، نرخ دیه در ماههای عادی امسال را 94 و نیم میلیون تومان و در ماههای حرام شامل رجب، ذی القعده ، ذی الحجه و محرم ؛ 126 میلیون تومان تعیین کرده است.

ملاک دریافت پوشش کامل بیمه ای هم داشتن پوشش بیمه تا سقف 126 میلیون تومان در ماه های حرام است و دارندگان پوشش بیمه کمتر از این میزان باید با مراجعه به دفاتر بیمه خود و پرداخت مبلغی ، الحاقیه یا ‌پوشش کامل دریافت کنند.

بنابراین گزارش ، از مجموع حدود 10 میلیون موتورسیکلت در حال تردد در کشور حدود دو میلیون موتور سیکلت بیمه نامه شخص ثالث دارد که این زنگ خطری برای جامعه است. در حالی انبوه موتور سیکلت سواران بدون داشتن بیمه نامه اجباری شخص ثالث در کشور تردد می‌کنند که چنانچه تصادف منجر به فوت یک نفر هم باشد ، در ماه‌های حرام راکب موتورسیکلت باید 126 میلیون تومان دیه پرداخت کند و اگر این مبلغ را نداشته باشد باید همچون بسیاری از رانندگان و موتورسواران فاقد بیمه‌نامه و ناتوان از پرداخت دیه سال‌هایی از عمر گران‌بهای خود را در زندان به سر ببرد.

شرکت دولتی بیمه ایران برای کمک به موتورسیکلت سواران علاوه بر 20 درصد تخفیف برای خرید بیمه نامه شخص ثالث موتور سیکلت 25 درصد از مبلغ 125 هزار تومانی را نقد و بقیه را در 4 قسط دریافت می‌کند اما با وجود این بسیاری از موتورسیکلت سواران فاقد بیمه‌نامه هستند و این در حالی است که بر اساس قانون داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای همه رانندگان وسایط نقلیه موتوری ، اجباری و تردد بدون آن غیرقانونی است.

همچنین بر اساس آمارهای موجود حدود 14 میلیون خودرو در کشور تردد می‌کنند که حدود یک و نیم میلیون خودرو فاقد بیمه نامه شخص ثالث هستند.
در یک حادثه رانندگی ممکن است چند نفر مصدوم یا نقص عضو شوند و چنانچه خودرو فاقد بیمه نامه یا بیمه‌نامه با پوشش ناقص باشد ، باید راننده مقصر کل یا تفاوت مبلغ دیه را پرداخت کند که گاهی ممکن است هزینه دیه چند انسان کامل باشد.

رئیس کل بیمه مرکزی پیش از این هم با اشاره به پرونده سانحه‌ای که منجر به نقص عضو چند نفر شده بود ، گفت: راننده مقصر این حادثه باید 600 میلیون تومان دیه پرداخت کند که اگر بیمه‌نامه یا پوشش کامل بیمه‌ای نداشته باشد باید خود فرد کل این مبلغ یا تفاوت آن را تا پوشش کامل بیمه ای بپردازد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

7  ×    =  42