تغییر ساختار نظام بانکی روی میز مجلسی ها

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از بررسی تغییر ساختار نظام بانکی به ویژه بانک مرکزی توسط این کمیسیون در آینده ای نزدیک خبر داد.

به گزارش ریسک نیوز، محمدرضا پور ابراهیمی در دومین همایش استانداردها، کیفیت و تولید صادرات محور عنوان کرد: حکم قانونی برنامه چهارم، رسیدن به نرخ بهره تک رقمی در پایان برنامه چهارم توسعه بوده است، اما با وجودی که در فاصله سال های 84 تا 86 این نرخ سه درصد کاهش یافت تا رسیدن به هدف اصلی فاصله زیادی داریم.

وی با انتقاد از تصمیمات بانک مرکزی در پایان سال گذشته گفت: این تصمیمات غیر کارشناسی برای کنترل بازار ارز و سکه موجب شد تا نرخ سود تسهیلات بانکی افزایش یابد و حتی برخی بانک ها این رقم را بسیار افزایش دهند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی معتقد است: اقتصاد ایران برای رسیدن به اهداف چشم انداز، نرخ رشد تک رقمی و رهایی از اقتصاد نفتی، نیازمند شناسایی جدی چالش های مسیر است و در این فرایند باید ادبیات جدیدی در اقتصاد کشور طراحی شود.
از نظر پور ابراهیمی، اقتصاد ایران باید به سمت جدیدی تحت عنوان اقتصاد دانش بنیان حرکت کند و برای رفع برخی محدودیت های فعلی در عرصه رقابت ضروری است که اقتصاد مزیتی با شیبی ملایم به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق داده شود.

وی با یادآوری این که، هم اکنون اقتصاد ایران در حال انتقال تاریخی از دولتی به خصوصی است، گفت: این بستر نیازمند نظارت و مراقبت ویژه است، شاید دو دهه دیگر کاهش تصدی گری دولت به مفهموم واقعی تحقق یابد، اما امروزه در این بستر چالش ها و مشکلات بسیاری وجود دارد که رفع آنها نیازمند تدبیر است.
نماینده مردم کرمان در مجلس تاکید کرد: لازمه حرکت به سمت واحدهای اقتصادی مطلوب ارایه تعریف مناسب از تحقیق و توسعه (آرندی) است.
وی عواملی چون افزایش بهای تمام شده، تهیه مواد اولیه، هزینه تامین مالی بنگاه های اقتصادی، هزینه های سربار استفاده از تکنولوژی تولید را از جمله مسائل کنونی حوزه تولید برشمرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود متوسط نرخ هزینه سرمایه برای بنگاه های اقتصادی را در شرایط حاضر 35 تا 40 درصد عنوان کرد و گفت: تولید نیازمند بازنگری جدی است.
پور ابراهیمی، نرخ متوسط تهیه خوراک (مواد اولیه) برای بنگاه های اقتصادی را پایین تر از متوسط دیگر کشورها دانست و عنوان کرد: برخی تغییرات ناگهانی و یک شبه در قیمت خوراک واحدهای اقتصادی تبعات منفی برای اقتصاد کشور در پی داشته است.

این نماینده مجلس درباره هزینه های سربار نیروی انسانی نیز گفت که مقایسه هزینه دستمزد و نیروی انسانی ایران از میانگین منطقه پایین تر است.
وی با تصریح بر این که، تکنولوژی تولید در کشور نیازمند بازنگری است، تصریح کرد: متوسط بهای تمام شده تولید در ایران تا دو برابر جهانی است.
پور ابراهیمی با اشاره به بازدید خود از برخی شهرکهای صنعتی گفت: نرخ تامین مالی اصلی ترین چالش های این واحدها است و بیش از 80 درصد مشکلات آن ها تعهدات بانکی، عدم امکان بازپرداخت به سیستم بانکی به دلیل نرخ های بالا است.
وی در پایان تاکید کرد که ساختار تامین مالی کشور دچار پالش جدی است و باید اصلاح شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  +  89  =  95