اعلام شرایط بازنشستگی پیش از موعد

مدیرکل دفتر جبران خدمات معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور گفت: ‌براساس قانون بازنشستگی پیش از موعد، کارمندان زن در صورت تمایل می‌توانند با دست‌کم ۲۰ سال و مردان با ۲۵ سال سابقه خدمت دولتی تقاضای بازنشستگی کنند.

به گزارش ریسک نیوز، محمدرضا مسلمی به ایرنا ‌اظهار کرد: شرایط و ضوابط بازنشستگی پیش از موعد، در ماده 94 قانون بودجه سال 1391 تشریح شده و اجرای این قانون نیاز به ابلاغ و بخشنامه ندارد و دستگاه‌ها می‌توانند با استناد به این ماده آن را اجرا کنند.در ماده 94 قانون بودجه سال 1391 کل کشور آمده است: بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت با موافقت بالاترین مقام اجرایی دستگاه یا مقام مجاز و بدون سنوات ارفاقی و مشروط به حذف یک پست سازمانی به ازای هر بازنشسته پیش از موعد مجاز است. اجرای این حکم از محل منابع دستگاه‌ها و واگذاری اموال دولتی قابل پرداخت است.مسلمی اظهار کرد: امسال،‌ دو شرط برای استفاده از قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت منظور شده که یکی از آنها چشم‌پوشی از سنوات ارفاقی و دیگری حذف یک پست سازمانی است. همچنین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این حکم از محل منابع دستگاه‌ها و واگذاری اموال دولتی باید تامین شود.

مدیرکل دفتر جبران خدمات، تاکید کرد که ‌تنها امتیاز قانون بازنشستگی پیش از موعد، فراهم ساختن این امکان برای کارمندانی است که تمایل دارند زودتر از نظام اداری خارج شوند.مسلمی تاکید کرد که سنوات خدمت افرادی که از قانون بازنشستگی پیش از موعد استفاده می‌کنند، باید سنوات خدمت در دستگاه‌های دولتی باشد و پرداخت بیمه ملاک نیست.وی افزود: این قانون مربوط به سال 1391 است و کسانی که بخواهند در سال 1391 از قانون بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند، به ازای 25 سال خدمت، 25 روز حقوق دریافت خواهند کرد (زنان به ازای 20 سال، ‌20 روز حقوق)‌، همچنین دستگاه مربوط باید با حذف یک پست سازمانی موافقت کند.
قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت در سال 1386 تصویب شد. براساس این قانون کارکنان دولت می‌توانستند با 25 سال سابقه و 30 روز حقوق (کارمندان زن با 20 سال سابقه و 25 روز حقوق) بازنشسته شوند.
این قانون همزمان با بررسی لایحه بودجه سال1390 در اردیبهشت سال گذشته به پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با وجود مخالفت دولت به مدت پنج سال (از سال 1390 تا 1394) تمدید شد، ولی در عمل به دلیل نبود اعتبار، اجرای آن در سال 1390 با کندی بسیار روبه‌رو بود.
با اضافه شدن دو شرط جدید حذف سنوات ارفاقی و حذف پست سازمانی در قانون بودجه سال 1391 کل کشور برای استفاده از قانون بازنشستگی پیش از موعد، به نظر می‌رسد تعداد متقاضیان کاهش یابد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

35  −    =  29