زیان سهام بیمه دانا به ۷۷ درصد رسید

زیان سهام بیمه دانا که عنوان گرانترین شرکت مشمول اصل ۴۴ را داراست به ۷۷ درصد رسید و از سال ۸۹ تا قبل از مجمع سالانه هر سهم آن از ۲۶۱۰ به ۵۹۵ تومان سقوط کرد.

به گزارش ریسک نیوز، 26 مرداد 89 بود که سازمان خصوصی سازی قطار اجرای اصل44 را بعد از توقف 8 ماهه با عرضه اولیه سهام بیمه دانا به عنوان چهاردهمین شرکت دولتی و مشمول اصل 44 روشن کرد تا ضمن تکمیل فروش شرکت های بیمه ای در بورس، مسافران جدیدی را سوار کرده و به وظیفه خود عمل کند،اما این قطار در دره ای عمیق گیر کرده و در کنار پست بانک به یکی از پرحاشیه ترین و زیان ده ترین سهام حاضر در بورس تبدیل شده است.

*کشف قیمتی که داد همه را در آورد
براساس این گزارش، در آن روز 5 میلیون و 273 هزار و 750 سهم بیمه دانا به عنوان آخرین شرکت بیمه دولتی (بعد از بیمه های البرز و آسیا) در بورس عرضه و طی آن هرسهم به قیمت باور نکردنی و بسیار گران 2610 تومانی معامله شد ولی این کشف قیمت گران که با حیرت عده زیادی از کارشناسان روبرو شده بود، باطل نشد تا نوار ناکامی و زیان چندین درصدی سهام آن در روزها و ماه های بعد داد همه را در آورد.
این قیمت که سه برابر قیمت کارشناسی بود ناشی از یک شوخی تلخ و گزاف رئیس سابق سازمان خصوصی سازی در جلسه معارفه و اعلام عرضه 2500 تومانی هر سهم بیمه دانا و جدی گرفتن آن از سوی برخی سهامداران بود. از سوی دیگر برخی سهامداران هم با اتکا به حرف مدیرعامل بیمه دانا مبنی براینکه قیمت سهام به 5 هزار تومان خواهد رسید اقدام به خرید 100 هزار سهم کردند.

*ریزش قیمت هرسهم به 1273 تومان
به این ترتیب بعد از رشد اندک سهام بیمه دانا به دو هزار و 714 تومان در روز بعد یعنی 27 مرداد 89 ،سهام این شرکت با سرمایه 10.5 میلیارد تومانی روز به روز ریزش کرد تا اینکه نخستین مجمع سالانه آن در 29 شهریور بدون امکان حضور خبرنگاران برگزار شد تا شاید سهامداران اخبار خوشی مانند افزایش سرمایه و بازپس گیری زمین های لویزان و فروش دارایی ها را از زبان مدیران بشنوند و گلایه های خود را اعلام کنند،اما چنین رویدادی رخ نداد تا سهام این شرکت بعد از برگزاری مجمع به ریزش خود تا 4 اسفند 89 تا قیمت 1273 تومان و زیان 48 درصدی سهام خود ادامه دهد. دراین میان سود 197 تومانی هر سهم بیمه دانا به 66 تومان هم کاهش یافته بود.

*مجمعی پر حاشیه با چاشنی گریه سهامداران
بعد از آن روز (4 اسفند 89) نماد معاملاتی بیمه دانا تا 9 مرداد 90 به دلیل لزوم ارایه اطلاعات جدید و برگزاری دومین مجمع سالانه بسته ماند. در آن مجمع که در دورترین نقطه شهر تهران یعنی فلکه چهارم تهران پارس و در یک تالار عروسی وابسته به وزارت اقتصاد از 8 صبح شروع و تا حوالی 14 به طول کشید،حاشیه های زیادی چون حضور چند محافظ برای مدیرعامل وقت بیمه دانا،رئیس مجمع بودن مدیرعامل و عدم رعایت ماده ماده 129 قانون تجارت، عدم ارایه گزارش عملکرد هیت مدیره و حسابرس، گریه برخی سهامداران به دلیل زیان شدید و حاضر به دریافت حتی 10 تومان سود برای هر سهم و اعلام بازپس گیری سهام فروخته شده توسط دولت رخ داد اما بازهم خبری از بهبود اوضاع نشد که نشد .

* نامه نگاری سهامداران به رئیس جمهور
در پی تداوم مسائل و حاشیه های شرکت مشمول اصل 44 بیمه دانا که در جریان برگزاری دومین مجمع سالانه  با اعتراض سهامداران مواجه شد، جمعی از سهامداران حقیقی متضرر این شرکت با ارسال نامه سرگشاده ای به رئیس جمهور خواهان رسیدگی به این موضوع شدند تا شاید راه حلی برای خروج از این وضعیت پیدا کنند.

*سقوط قیمت سهام به 708 تومان
ولی به رغم این اقدام و بعد از برگزاری مجمع باز هم سیر نزولی قیمت هرسهم تا 1183 تومان در30 آبان 90 ادامه یافت، اما بعد از توقف یک ماهه نماد معاملاتی بیمه دانا و بازگشایی آن در 30 آذر، بهای هر سهم بیمه دانا به 708 تومان سقوط کرد تا ضرر سهامدارانی که حاضر به فروش نشده بودند به 72 درصد برسد.

*تغییر مدیرعامل هم دردی را دوا نکرد/زیان 77 درصدی سهام
در این میان 12 روز بعد از اعلام بازنشستگی هادی اویارحسین از سمت مدیرعاملی بیمه دانا و معرفی ابراهیم کاردگر به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت مشمول اصل 44 اما پر حاشیه ، رایزنی های برخی برای حضور وی در یکی از شرکت های بیمه ای نتیجه داد و وی از اوایل اردیبهشت 91 جانشین حسین کریم خان زند در سمت مدیرعاملی بیمه پارسیان شد.کریمخان زندی که از زمان تاسیس بیمه پارسیان مدیرعامل این شرکت بود.
اما تغییر مدیرعامل هم مانع از توقف ریزش قیمت سهام بیمه دانا و درمان درد آن نشد و روند کاهشی قیمت سهام تا 21 تیرماه و قبل از برگزاری سومین مجمع سالانه ادامه یافت و ارزش هرسهم به 595 تومان رسید تا زیان سهام این شرکت از مرز 77 درصد هم عبور کند.

*برگزاری سومین مجمع و تقسیم سود 12 ریالی
با این زیان بود که سومین مجمع بیمه دانا برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، پنچ شنبه گذشته 29 تیر برگزار شد تا برای نخستین بار در سه سال به هر سهم سودی بین سهامداران تقسیم شود اما این سود فقط 12 ریال بود و باز هم دردی درمان نشد.
حال این شرکت در حالی سود هر سهم سال مالی 91 را 373 ریال پیش بینی کرده که باید منتظر بازگشایی نماد معاملاتی آن در روزهای آینده  و وضعیت قیمت گذاری مجدد آن بود،اما در طول 199 روز حضور بیمه دانا در تابلوی بورس، این شرکت با وارد کردن 77 درصد ضرر به سهامداران حقیقی و حقوقی از جمله دولت و سازمان تامین اجتماعی با مالکیت 55 و 22 درصدی، به یکی از پرچالش‌ترین شرکت های مشمول اصل 44 حاضر در بازار سهام تبدیل شده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

7  ×    =  14