منتظر تأیید و ابلاغ نرخ‌های جدید سود بانکی از سوی بانک مرکزی هستیم

مدیرعامل بانک پارسیان با اشاره به اینکه نرخهای جدید سود سپرده‌های بانکی هنوز به بانک‌داران ابلاغ نشده است، گفت: نرخ سود تسهیلات بانکی در آینده نزدیک و به‌تدریج کاهش می‌یابد

به گزارش ریسک نیوز،علی دیواندری در گفت‌وگو با  تسنیم، درباره توافق جدید بانک‌های خصوصی و دولتی درباره نرخ سود سپرده‌های بانکی در سال 93 اظهار داشت: طبق توافقی که بین کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی انجام شد حداقل نرخ سود سپرده 10 درصد و حداکثر آن 21 درصد تعیین شد.

وی با بیان اینکه نرخ سود سپرده در کوتاه‌مدت 10 درصد و در بلندمدت 21 درصد تعیین شده است، افزود: نرخ سود برای دوره‌های میان‌مدت نیز متناسب با زمان سرمایه گذاری تغییر کرد.

مدیرعامل پارسیان با بیان اینکه نرخ‌های سود توافقی بین کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها به بانک مرکزی ارسال شده است، گفت: منتظر تأیید بانک مرکزی هستیم. البته نظر بانک مرکزی دخالت در بازار پولی نیست بلکه تلاش دارد بانک‌ها با توافق یکدیگر بازار را مدیریت کنند.

دیواندری درباره زمان اجرا و اعمال نرخ‌های سود سپرده جدید تصریح کرد: قاعدتاً این نرخ‌ها باید از امروز لازم الاجرا باشد ولی ما هنوز کتباً چیزی به شعب ابلاغ نکردیم و منتظر دریافت بخشنامه کانون بانک‌های خصوصی در این زمینه هستیم.

این فعال بانکی خطاب به سپرده گذارانی که پیش از این با سودهای بالا نسبت به افتتاح حساب و سپرده گذاری در سیستم بانکی اقدام کرده‌اند، گفت: کسانی که تا به امروز با نرخهای سود بالا سپرده گذاری کردند از این پس و تا پایان مدت سپرده گذاری‌شان همان سود را دریافت می‌کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه نرخ سود بالا ممکن است به‌نفع عده‌ای باشد که قصد سپرده گذاری در سیستم بانکی را دارند، اضافه کرد: اما این نرخ برای اقتصاد کشور مناسب نیست چرا که هزینه تمام‌شده تولید و سایر بخش‌های اقتصادی را افزایش می‌دهد.

دیوان‌دری نرخ سود بالا را موجب زیان‌ده شدن صنعت و تولید کشور دانست و افزود: عملاً ادامه این کار امکان پذیر نیست و پیش از این نمی‌توان اجازه افزایش نرخ سود را داد چرا که بخش واقعی اقتصاد باید فعال شود و تولیدکنندگان از تسهیلات با نرخ مناسب بهره‌مند شوند.

وی گفت: هرچقدر سود بانکی به اعداد بالا برسد برخی از افراد حاضر به مشارکت در  فعالیت‌های مولد نیستند و این اصلاً به‌نفع اقتصادی ملی نیست، بر همین اساس تصمیم کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی تصمیم خوبی بوده است.

مدیرعامل بانک پارسیان در مورد تغییر نرخ تسهیلات بانکی گفت: ازآنجایی که پیش از این بانک‌ها به سپرده گذاری با نرخ‌های سود بالا روی آورده بودند، فعلاً امکان کاهش نرخ سود تسهیلات نیست البته به‌تدریج و در ماه‌های آتی این نرخ کاهش خواهد یافت.

دیوان‌دری با تأکید بر اینکه امکان کاهش آنی و دفعی نرخ سود تسهیلات بانکی وجود ندارد، گفت: تا پایان سال و حداقل طی شش ماه اول سال جاری شاهد اثرات کاهش تدریجی نرخ سود تسهیلات بر سیستم بانکی خواهیم بود.

وی گفت: ازآنجایی که قیمت تمام‌شده پول تا الآن در سیستم بانکی بوده و اثر آن در صورت‌های مالی بانک‌ها وجود دارد فعلاً سیستم بانکی نمی‌تواند نرخ سود تسهیلات را تغییر دهد.

به گزارش تسنیم، مؤسسات اعتباری و بانک‌های دولتی و خصوصی در پایان رایزنی‌های خود طی جلسه‌ای که روز گذشته داشتند کف و سقف نرخ سود سپرده‌های مدت‌دار بانکی را تعیین کردند.‬

‫بر اساس این توافق که به اطلاع بانک مرکزی نیز رسیده است، نرخ سود سپرده‌های روزشمار تا یک ماه 10 درصد، سپرده‌های سه‌ماهه 14 درصد، سپرده‌های 6ماهه 16 درصد، سپرده‌های 9ماهه 18 درصد و سپرده‌های یک‌ساله و بیشتر 21 درصد تعیین شد.‬

‫همچنین مقرر شد بانک مرکزی برای تمامی سپرده‌های مدت‌دار نرخ مؤثر سپرده قانونی را به زیر 12 درصد کاهش دهد که تعیین رقم دقیق آن منوط به بررسی بانک مرکزی شد.‬
‫همچنین مدیران بانک‌های دولتی و خصوصی از بانک مرکزی خواستند اقدامات قانونی لازم را هرچه سریع‌تر در مورد مؤسسات غیرمجاز انجام دهد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

9  ×    =  81