نادین گوردیمر نویسنده بزرگ ضد آپارتاید درگذشت

گوردیمر جایزه نوبل را در سال ۱۹۹۱ دریافت کرد و این جایزه برای نوشته های اخلاقی جادویی اش که برای انسان‌ها سودمند بودند، به وی تعلق گرفت.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از تلگراف، این نویسنده برجسته که جایزه ادبی نوبل را در کارنامه‌اش داشت، دیشب درگذشت.

نادین گوردیمر که برای موضع گیری ها و تلاشش در تمام طول زندگی علیه سیستم آپارتاید و تبعیض نژادی در جهان شناخته و تحسین می شد در هنگام مرگ 90 سال داشت.

خانواده گوردیمر ساعتی پیش با اعلام این خبر اعلام کردند او در منزلش در ژوهانسبورگ با زندگی وداع کرد.

در این بیانیه گفته شده که او در کنار فرزندانش هوگو و اوران چشم از جهان فروبست.

گوردیمر جایزه نوبل را در سال 1991 دریافت کرد و این جایزه برای نوشته های اخلاقی جادویی اش که برای انسان‌ها سودمند بودند، به وی تعلق گرفت.

گوردیمر در ششمین رمانش با عنوان «محافظه کار» در سال 1974 جایزه من بوکر را دریافت کرد با این حال او از 15 سال پیش از دریافت این جایزه نیز در جهان ادبیات شناخته شده بود و جایزه دبلیو اچ کشورهای مشترک المنافع را دریافت کرده بود.

خانم گوردیمر در دهه هفتم و هشتم زندگی اش در جنبش های ضد تبعیض نژادی فعال بود و دوستی نزدیکی با نلسون ماندلا و تلاش او برای رفع تبعیض نژادی داشت. او در سال 1962 متن سخنرانی ماندلا را چنین تغییر داده بود: آماده ام بمیرم.

او تمامی این اندیشه ها را در نوشته هایش نیز بازتاب داد و همین موجب شد تا شماری از آثارش در آفریقای جنوبی ممنوع شود. «یک جهان از بیگانه ها» از جمله آثار او بود که به مدت 12 سال در زادگاهش اجازه انتشار نیافت. رمان «دختر برگر» نیز در سال 1979 بلافاصله پس از انتشار ممنوع شد.

او در هشتادو چند سالگی تلاشش را معطوف مبارزه با بیماری ایدز و بیماری اچ آی وی کرد .

گودریمر در سال 1998 به فهرست نهایی جایزه اورنج راه یافت اما نخواست به این رقابت ادامه بدهد چون این جایزه فقط مختص نویسندگان زن بود.

گوردیمر تا واپیسین روزهای زندگی اش به نوشتن ادامه داد  و مجموعه داستان‌های کوتاه او با عنوان «دوران زندگی: داستان‌ها» در سال 2011 منتشر شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

5  +  4  =