عربستان قطعنامه ضد ایرانی اش را به سازمان ملل برد

عربستان سعودی با حمایت کشورهای غربی پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای حقوق بشر سازمان ملل برده است که هدف از آن اعمال فشار بر ایران، روسیه و دولت سوریه است.

به گزارش ریسک نیوز " به نقل از فارس، عربستان سعودی تلاش می‌کند با تصویب قطعنامه‌ای در شورای حقوق بشر سازمان ملل، دولت سوریه، ایران و روسیه را به دلیل آنچه «حمله به مواضع مخالفان میانه رو» خوانده، تحت فشار قرار دهد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، این قطعنامه غیرالزام آور که پیش‌نویس آن از سوی عربستان سعودی ارائه شده و توسط قطر، کشورهای عربی و همچنین آمریکا، انگلستان، فرانسه و چند کشور غربی دیگر حمایت می‌شود، روز سه‌شنبه در جریان نشست کمیته سوم مجمع عمومی که بر حقوق بشر تمرکز دارد، ارائه شده است.

قرار است این پیش‌نویس تا چند روز دیگر در سازمان ملل به رأی گذاشته شود.

در این قطعنامه به نام روسیه اشاره نشده، اما در بخشی از آن آمده است که قطعنامه «تمام حملات علیه معارضین میانه‌رو سوری را قویا محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن‌هاست، چراکه این حملات تنها به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی نظیر جبهه النصره نفع می‌رساند.»

این قطعنامه همچنین خواستار خروج «نیروهای خارجی» از سوریه شده و در این زمینه از ایران هم نام برده است.

در پی ارائه این پیش‌نویس، نماینده هیئت سوری به انتقاد شدید از آن پرداخت و گفت کشورهایی چون عربستان سعودی و قطر صلاحیت صحبت در مورد حقوق بشر را ندارند. وی تأکید کرد که هدف از این پیش‌نویس «سیاسی کردن» وضعیت انسانی در سوریه است.

هیئت ایرانی نیز در این نشست انتقادات مشابهی را علیه این قطعنامه جهت‌دار و هدفمند مطرح کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  +  34  =  42