۶ زلزله و پس لرزه خراسان شمالی را لرزاند

۶ زلزله و پس لرزه در ۱۲ ساعت گذشته خراسان شمالی واقع در شمالشرق کشور را لرزاند که بزرگترین آن ۴ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) قدرت داشت.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایرنا،مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قدرت زلزله های دیگر را 2.4،1.7و 2.3 و پس لرزه سحرگاه امروز را 1.7 ریشتر اعلام کرده که در فاصله 17 تا 28 کیلومتری شرق بجنورد و در عمق 6 تا 12 کیلومتری زمین رخ داده است.

هنوز از خسارت احتمالی جانی و مالی این زلزله ها گزارشی دریافت نشده است ولی زلزله 4 ریشتری سحرگاه امروز چهارشنبه موجب وحشت مردم و بیرون آمدن شهروندان از خانه های خود شد.

براساس گزارش های دریافتی این زمین لرزه ها در شهرستان های اسفراین و شیروان هم احساس شد.

استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.

این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

9  +  1  =