ترکیه ۱.۵ میلیارد دلار طلا به ایران صادر کرد

واردات طلای ترکیه در ۱۰ ماه نخست سال جاری میلادی به ۲۵۱ تن رسید و در همین مدت ۱.۵ میلیارد دلار طلا از ترکیه به ایران صادر شد.

به گزارش ریسک نیوز، به نقل از پایگاه اینترنتی بازار معاملات طلای استانبول، واردات طلای ترکیه در ماه اکتبر امسال سه برابر شد و به 15.98 تن رسید. این کشور در ماه سپتامبر 4.8 تن طلا وارد کرده بود. 

کل واردات طلای ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی 251.4 تن اعلام شده است و انتظار می رود رکورد واردات طلای این کشور در سال جاری شکسته شود. بالاترین واردات سالانه طلا توسط ترکیه مربوط به سال 2005 با رقم 269.5 تن است.

بر اساس این گزارش ترکیه از ابتدای امسال تا پایان اکتبر 1.5 میلیارد دلار طلا به ایران صادر کرده است. صادرات طلای ترکیه به ایران در 12 ماهه سال گذشته میلادی به 6.5 میلیارد دلار رسیده بود. 

به گفته برخی منابع،‌ ایران پول نفت و گاز صادراتی خود به ترکیه را به طلا تبدیل می کند و به طور مستقیم یا از طریق کشورهای ثالث طلای خریداری شده در ترکیه را به تهران انتقال می دهد.

کنگره آمریکا با تصویب قانونی صادرات طلا توسط کشورهای دیگر به ایران را ممنوع کرده است. این قانون از اول جولای به اجرا گذاشته شده است.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟