آتن پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۸ شد

تهران نیز یک‌بار در سال ۲۰۰۶ و یک‌بار در سال ۲۰۱۱ برای کسب عنوان «پایتخت کتاب جهان» تقاضا داد که هر دوبار نتوانست به این عنوان دست یابد.

به گزارش ریسک نیوز،دبیرکل یونسکو شهر "آتن" در یونان را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۸ میلادی معرفی کرد.

کمیته مشورتی یونسکو در انتخاب پایتخت جهانی کتاب، شهر آتن در کشور یونان را به سبب کیفیت فعالیت‌هایش در حوزه کتاب، به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد.

به گزارش سایت یونسکو، این برنامه شامل ملاقات با نویسندگان، مترجمان، تصویرگران، برگزاری کنسرت و نمایشگاه، شعرخوانی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرتبط با حوزه کتاب در این شهر خواهد بود.

اعضای کمیته مشورتی یونسکو با تمجید از زیرساخت‌های فرهنگی و تخصص شهر آتن در برگزاری و سازماندهی رویدادهای بین‌المللی،هدف از این انتخاب را در دسترس قرار دادن کتاب برای همه جمعیت شهر از جمله مهاجران و پناهندگان در آتن دانستند.

پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال ۲۰۰۱ هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری تعلق می‌گیرد که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه تلاش چشمگیری کرده ‌باشد.

هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی برای شهر برگزیده ندارد و تنها تاییدی بر بهترین برنامه اختصاص داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است.

سازمان یونسکو هر سال یک شهر را با کمک سه مرکز بین‌المللی کتاب به عنوان پایتخت کتاب تعیین می‌کند که این سه مرکز انجمن ناشران بین‌المللی کتاب، اتحادیه بین‌المللی فروشندگان کتاب و اتحادیه بین‌المللی انجمن کتابخانه‌ها است.

سالی که شهر برگزیده عنوان پایتخت جهانی کتاب را در اختیار دارد، از ۲۳ آوریل یعنی روز جهانی کتاب تا ۲۲ آوریل سال بعد از آن ادامه دارد.

پیش از این شهرهای مادرید اسپانیا (۲۰۰۱)، اسکندریه مصر (۲۰۰۲)، دهلی‌نو هندوستان (۲۰۰۳)، آنتورپ بلژیک (۲۰۰۴)، مونترال کانادا (۲۰۰۵)، تورین ایتالیا (۲۰۰۶)، بوگوتا کلمبیا (۲۰۰۷)، آمستردام هلند (۲۰۰۸)، بیروت لبنان (۲۰۰۹)، لوبلیانا اسلوونی (۲۰۱۰)، بوینس‌آیرس آرژانتین (۲۰۱۱)، ایروان ارمنستان (۲۰۱۲)، بانکوک تایلند (۲۰۱۳)، پورت هارکورت نیجریه (۲۰۱۴)، اینچئون کره‌جنوبی (۲۰۱۵)، وروکلاو لهستان (۲۰۱۶) و کوناکری در گینه (۲۰۱۷) به عنوان پایتخت‌ جهانی کتاب معرفی شده‌اند.

تهران نیز یک‌بار در سال ۲۰۰۶ و یک‌بار در سال ۲۰۱۱ برای کسب عنوان «پایتخت کتاب جهان» تقاضا داد که هر دوبار نتوانست به این عنوان دست یابد. تهران در سال ۲۰۰۶ با یک رأی این عنوان را به تورین ایتالیا واگذار کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  −  4  =  5