افزایش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۱/۰۲/۲۱

بورس اوراق بهادار تهران امروز تحت‌تأثیر نرخ دلار در بازار و همچنین افزایش قیمتی که بسیاری از شرکت‌های تولید مواد غذایی داده‌اند، قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 24 هزار و 918 واحد به رقم یک‌میلیون و 564 هزار و 449 واحد رسید.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش 9 هزار و 540 واحد به رقم 438 هزار و 409 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 6 میلیون و 221 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 10.3 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 626 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 451 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 1.6 درصد رشد کردند. این دو شاخص با معیار هم‌وزن 2.2 درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور یک‌ونیم درصد رشد کرد. شاخص بازر اول بورس 1.8 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس با 1.3 درصد افزایش همراه شد.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری غدیر، شستا، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی پردیس و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با افزایش 306 واحد به رقم 21 هزار و 396 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 176 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس هم به 365 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3.1 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 339 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 460 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان، صباتأمین، صنعتی مینو، فولاد هرمزگان، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات و سنگ‌آهن گوهرزمین بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

از دلایل مهم رشد شاخص بورس در روز جاری می‌توان افزایش نرخ دلار در بازار آزاد و چشم‌اندازی که برای آن توسط فعالان درنظر گرفته شده و همچنین افزایش قیمت کارخانجات تولید مواد غذایی و شرکت‌های تولید زراعی اشاره کرد. به هر حال این روزها فصل برگزاری مجامع شرکت‌هاست و اکثر شرکت‌های بورسی برای عملکرد سال 1400 خود سود شناسایی کرده و بین سهامداران به صورت متمرکز و از طریق سامانه سجام واریز می‌کنند که این امر باعث شده سرمایه‌گذاران حقیقی با بازار سرمایه آشتی کنند و استقبال بیشتر شده است، اما در عین ح ال کارشناسان هشدار می‌دهند سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان و سود و زیان است، بنابراین حتما باید قبل از سرمایه‌گذاری با مطالعه، مشاوره و تحلیل اقدام شود.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  +  86  =  87