کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل بورس در پایان معاملات با کاهش 1571 واحد به رقم یک میلیون و 781هزار و 626 واحد رسید.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، همچنین شاخص هم وزن با کاهش 546 واحد به رقم 539 هزار و 104 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 6 میلیون و 548 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 11.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 565 هزار فقره معامله و به ارزش 6 هزار و 802 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند اما میزان کاهش شاخص‌ها زیر نیم‌درصد بود بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی به اندازه 0.9 درصد کاهش یافت. این دو شاخص با معیار هموزن به قدر یک دهم درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور 0.3 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.1 درصد کاهش یافت، شاخص بازار دوم بورس 0.8 درصد افت کرد.

امروز نمادهای صنایع شیمیایی ایران، فولاد مبارکه، مپنا و چادرملو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای گل‌گهر، هلدینگ معدنی خاورمیانه و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 11 واحد کاهش به رقم 22 هزار و 707 و احد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 250 هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه فرابورس 401 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 7.5 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 331 هزار فقره معامله و به ارزش 94 هزار و 931 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته لازم به یادآوری است طبق روال دوشنبه‌ها امروز هم عملیات بازار باز در شبکه بانکی انجام شد که اوراق بدهی دولت و اوراق بانک‌ها به میزان بیش از یک میلیارد ورقه در قالب 142 فقره معامله و به ارزش 90.5 هزار میلیارد تومان معامله شد که ارقام آن در معاملات فرابورس درج می‌شود.

معاملات سهام در فرابورس امروز بیش از 5.3 میلیارد سهم در قالب 302 هزار معامله و به ارزش 2 هزار و 209 میلیارد تومان داد و ستد شد.

اوراق مالی اسلامی امروز بیش از 7.1 میلیون ورقه در قالب  845 معامله و به ارزش 527 میلیارد تومان بوده است. امروز در فرابورس نمادهای آریا ساسول، پویا زرکان آق‌دره، ذغال‌سنگ پروده طبس و پالایش نفت شیراز بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای بیمه پاسارگاد و مالی سپهر و توکاریل به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

طبق گفته رئیس سازمان بورس قرار است دامنه نوسان به تدریج به 10 درصد در روز افزایش پیدا کند همچنین قرار است کم کم بازار پایه فرابورس برچیده شود و شرکت‌هایی که شرایط  حضور در بازارهای اصلی بورس و فرابورس را دارند پذیرش شوند و شرکت‌های باقیمانده در بازار توافقی حضور خواهند داشت.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

35  −  32  =