کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۱/۱۲/۱۳

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملاً کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با از دست دادن 33 هزار و 558 واحد به رقم یک میلیون و 788 هزار و 212 واحد رسید و بدین ترتیب کانال 1.8 میلیون واحدی که هفته پیش به دست آورده بود را دوباره از دست داد.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، همچنین شاخص هموزن امروز با کاهش 4880 واحد به رقم 532 هزار و 990 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 6 میلیون و 574 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 12.3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 583 هزار فقره معامله و به ارزش 7 هزار و 879 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز به رنگ قرمز درآمدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز قبل 1.8 درصد کاهش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن 0.91 درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور 1.7 درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 1.9 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.6 درصد کاهش یافت.

نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس، پتروشیمی خلیج‌فارس،‌گل‌گهر، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی پارس امروز به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم اوضاع آنچنانی نبود و شاخص کل امروز با کاهش 288 واحد به رقم 22 هزار و 719 واحد رسید.ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 269 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 397 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 5.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 283 هزار فقره معامله و به ارزش 34 هزار و 315 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

چپبا این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به 42 هزار میلیارد تومان رسید. نمادهای آریا ساسول، فولاد هرمزگان، فولاد غدیر ایرانیان، فولاد ارفع، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت لاوان و صبا تأمین امروز به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

گرچه در روزهای ابتدایی هفته قبل شاخص کل رشد خیره‌کننده‌ای داشت، اما از آخرین روز هفته رو به کاهش نهاد امروز هم شاخص کل افت قابل توجهی داشته و ریسکی بودن بازار همواره ثابت می‌شود.

در عین حال کارشناسان می‌گویند دولت برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و جلوگیری از سفته‌بازی در بازارهایی مانند ارز، سکه و مسکن و املاک و خودرو چاره‌ای جز رونق‌بخشی به بازار سرمایه و حمایت از سرمایه‌گذاری در این بازار ندارد.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

33  −  28  =